FCSB își menține supremația în SuperLigă. Victorie la limită cu ultima clasată, FC Botoșani

FCSB obține o victorie strânsă în meciul împotriva FC Botoșani, cu scorul final de 1-0, în etapa a 12-a a SuperLigii.

Astfel, FCSB a obținut o victorie împotriva FC Botoșani, consolidându-și poziția de lider cu un avans considerabil de 29 de puncte. În schimb, rivalii se află în coada clasamentului, cu doar șase puncte acumulate.

Roș-albaștrii au dominat prima jumătate a meciului, însă prestația lui Ducan a fost notabilă.

FCSB – FC Botoșani, scor 1-0. Ducan a înscris golul decisiv

Coman a avut șansa de a deschide scorul încă din minutul 7. Atunci a lovit puternic în direcția lui Ducan, după o pasă precisă venită de la Djokovic. Mai târziu, Coman a livrat o centrare excelentă dintr-un corner, dar capul lui Dawa a fost deviat către Ducan.

În continuare, Coman a încercat un șut de la distanță în minutul 19, iar Ducan a reușit să respingă balonul într-o parte, în timp ce încercarea lui Băluță nu a reușit să găsească poarta.

Portarul echipei moldovene a avut intervenții cruciale și la lovitura lui Coman din minutul 22.

Unicul moment în care s-a înregistrat golul în această partidă a avut loc în minutul 23. Odată cu o centrare a lui Coman și o lovitura de cap precisă realizată de Ducan.

Prima ocazie semnificativă pentru echipa moldovenească s-a produs abia în minutul 37. Friday a executat un șut puternic de la distanță, dar Târnovanu a reacționat excelent și a respins.

Dican a creat o situație periculoasă cu o lovitură de cap în minutul 39. Ultima ocazie importantă a primei reprize a aparținut echipei oaspete, când Coman a încercat fără succes să îl dribleze pe Ducan.

SuperLiga. Meciul FCSB-FC Botoșani

Meciul de fotbal dintre FC BOTOȘANI și FCSB. © FOTO: Tudy/SPORT PICTURES

Moldovenii, aproape să marcheze un gol

În partea secundă a meciului, echipa moldovenească a devenit mai amenințătoare. Florescu a avut o ocazie bună de a înscrie în minutul 49. Dawa a fost la un pas de a marca în minutul 53. Însă, a trimis mingea în plasa laterală a porții.

Ilicic a provocat un moment de pericol în minutul 57, însă șutul său a trecut puțin peste poartă. Djokovic a reușit o lovitură de cap periculoasă în minutul 61, iar Coman a avut o altă ocazie importantă câteva minute mai târziu.

În minutul 86, Octavian Popescu a avut o ocazie de a marca un gol spectaculos, dar intervenția impresionantă a lui Ducan a dus la respingerea mingii.

În ultimele momente ale partidei, echipa moldovenească a fost la un pas să egaleze, dar Mouaddib a trimis șutul direct în direcția lui Târnovanu, care a reacționat excelent și a respins cu succes.

FCSB domină clasamentul, ocupând poziția de lider cu 26 de puncte. În cele 24 de confruntări directe din istoria primei ligi. FC Botoșani a reușit să obțină o singură victorie, în timp ce bucureștenii s-au impus de 18 ori, iar 5 meciuri s-au încheiat la egalitate.

Moldovenii nu au reușit să învingă echipa FCSB pe teren propriu până în acest moment. Echipa condusă de Dan Alexa ocupă ultima poziție în clasament, având doar 6 puncte în 11 meciuri, și nu a reușit să obțină nicio victorie în sezonul 2023/2024.