EURO 2016. Italia i-a dat MAT Belgiei, una dintre favoritele la câștigarea trofeului

Naționala Italiei a învins reprezentativa Belgiei, scor 2-0, într-o partidă jucată, luni, la Lyon, în cadrul Grupei E a Campionatului European.

Italia a debutat cu un succes mare la Campionatul European din Franța. Luni, într-o confruntare desfășurată la Lyon, „Squadra Azzurra” s-a impus cu scorul de 2-0 în partida cu Belgia, din cadrul Grupei E. Naționala lui Antonio Conte a deschis scorul în minutul 32, după golul marcat de Emanuele Giaccherini, iar în al doilea minut al prelungirilor, Graziano Pelle a stabilit scorul final pe contraatac. În celălalt meci al grupei, tot luni, Irlanda a remizat pe „Stade de France” cu Suedia, scor 1-1.