Emil Hurezeanu, despre George Soros: După câte ştiu eu, a făcut bine de-a lungul anilor
- Mădălina Sfrijan
- 22 februarie 2025, 14:10
Emil Hurezeanu. Sursa foto: tvrmoldova.mdEmil Hurezeanu, ministrul de Externe, a vorbit despre momentul în care l-a întâlnit pe miliardarul american George Soros. Cei doi s-au cunoscut la începutul anilor 2000, în România, când acesta i-a luat un interviu. În opinia sa, miliardarul „a făcut bine” de-a lungul anilor.
Emil Hurezeanu, despre momentul în care l-a cunoscut pe George Soros
În ultimii ani, miliardarul a fost criticat de Donald Trump și de Viktor Orban. De asemenea, Călin Georgescu a lansat valuri de critici la adresa lui Soros și a presupusei „rețele” create de acesta.
Ministrul a povestit că, în anii '80, când era jurnalist la Radio Europa Liberă, l-a întâlnit la München pe Viktor Orban.
„În 2003, aveam o emisiune de televiziune care se numea România mea. La Antena 1 era emisiunea. Eram freelancer. Şi a venit George Soros în ţară la un moment dat şi i-am luat un interviu. Era un mecena respectabil, influent, cunoscut în întreaga lume. Un interviu despre intenţiile lui în ţările răsăritene”, a povestit Emil Hurezeanu la Prima TV.
Cuvinte de laudă pentru miliardar
Fundația pentru o Societate Deschisă, creată de George Soros, a activat în România până în 2014. În paralel, el a finanțat proiecte în majoritatea țărilor fostului bloc comunist, inclusiv în Ungaria.
La Budapesta, premierul Viktor Orban și-a construit campaniile politice în ultimii ani concentrându-se pe atacuri la adresa lui George Soros.
„În Ungaria, Soros e foarte diabolizat. Îmi amintesc, de exemplu, de tânărul student Viktor Orban, care uneori venea în cafeteria comună a tuturor departamentelor Europei Libere.

Ungaria, steag. Sursa foto: Pixabay
Şi colegul maghiar, care făcea un fel de emisiune echivalentă cu Actualitatea românească, n-i l-a prezentat, la München, prin 88-89”, a adăugat ministrul de Externe.
În opinia sa, miliardarul „ a făcut bine de-a lungul anilor”. Totuși, Emil Hurezeanu a subliniat că nu i-a urmărit activitatea în ultimele decenii.
„Un tânăr cu părul lung, era foarte anticomunist. Şi dacă nu mă înşel, era bursier Soros la Universitatea Oxford. Această schimbare s-a întâmplat între timp. Nu am urmărit, în mod special, felul în care a făcut şi rău George Soros şi fundaţiile lui. După câte ştiu eu, în general a făcut bine de-a lungul anilor, de-a lungul deceniilor”, a mai spus oficialul.
Emil Hurezeanu l-a cunoscut pe Soros
George Soros s-a născut în Ungaria într-o familie de evrei și a supraviețuit ocupației naziste în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. După instalarea regimului comunist la Budapesta, a fugit în Anglia, unde a studiat la London School of Economics.

George Soros. Sursa foto: Platforma
În 1956, el a emigrat în SUA și a devenit miliardar. Ulterior, acesta a fondat Fundația Open Society, având ca scop susținerea democrației la nivel global.