Eliminare-șoc în Europa League. O necunoscută din Suedia a dat lovitura pe terenul unei foste câștigătoare a trofeului

Galatasaray Istanbul a părăsit Europa League, după „dubla” din turul II preliminar cu debutanta Ostersunds FK (Suedia).

Nordicii au dat lovitura în fața lui Galatasaray, după ce, în tur, au câștigat cu 2-0, iar aseară, la Istanbul, au reușit să remizeze, 1-1. Culmea, pe terenul turcilor, și sub presiunea fanilor Galatei, tot cei de la Ostersunds FK au deschis scorul, printr-un penalty marcat de Nouri, în minutul 60. „Cim Bom” a egalat nouă minute mai târziu, prin Calik.

Fanii lui Galatasary și-au ieșit din minți la finalul partidei, iar mulți dintre ei și-au rupt abonamentele cumpărate pentru maeciurile de acasă ale echipei favorite.

Altfel, Ostersunds FK a debutat în Europa League, grație triumfului din Cupa Suediei, iar sezonul l-a încheiat pe locul 8. Este o echipă înființată în 1996 și care, în 2011, se regăsea în a patra divizie suedeză.