După ce a învins-o în semifinale pe Simona Halep, jucătoarea letonă de tenis Jelena Ostapenko a câștigat turneul de la Dubai Sursa foto: EPA/ALI HAIDER

Jucătoarea letonă de tenis Jelena Ostapenko, cea care a eliminat-o în semifinală pe Simona Halep, a câştigat turneul WTA de la Dubai.

Jelena Ostapenko (24 ani), ocupanta locului 21 mondial, a obţinut cu această ocazie al cincilea titlu din cariera sa şi primul din 2022. Ea învins-o sâmbătă în două seturi, 6-0, 6-4, pe rusoaica Veronika Kudermetova. Turneul de la Dubai este dotat cu premii în valoare totală de 768.680 de dolari.

Ostapenko s-a impus în doar 66 de minute în partida cu Kudermetova, care a pierdut a doua sa finală din acest an, după cea de la Melbourne Summer Set 1, în care a fost învinsă de românca Simona Halep.

Rusoaica a rămas astfel cu un singur trofeu în palmares, cucerit anul trecut la Charleston (Statele Unite). Vineri, în semifinalele turneului de la Dubai, Jelena Ostapenko a dispus cu 2-6, 7-6 (0), 6-0 de Simona Halep, în timp ce Veronika Kudermetova a profitat de retragerea adversarei sale, cehoaica Marketa Vondrousova.

Halep (30 ani, 23 WTA) s-a înclinat după o oră şi 36 de minute, în urma unui final slab de partidă

Simona Halep, campioană la Dubai în 2015 şi 2020, a avut o evoluţie foarte bună în primul set, câştigat cu 6-2, a reuşit o revenire spectaculoasă în actul secund, însă din tiebreak-ul acestuia până la final nu a mai contat.

După un început echilibrat de joc, Halep a început să profite tot mai multe de erorile comise de letonă şi a câştigat primul set cu 6-2, după o serie remarcabilă de cinci ghemuri la rând. Debutul actului secund a fost modest şi Ostapenko s-a desprins rapid la 3-0. Halep a reuşit să revină şi a egalat, 3-3, apoi s-a mers cap la cap până în tiebreak, românca salvând două mingi de set la 5-6. În tiebreak, Halep nu a reuşit să câştige niciun punct. Jocul româncei a suferit şi în setul decisiv, în care nu a avut replică la loviturile rapide, forţa şi unghiurile găsite de Ostapenko, în condiţiile în care serviciul fostului lider mondial pur şi simplu nu a funcţionat.

Halep a încheiat cu 5 aşi dar şi cu 8 duble, faţă de letonă, care a avut 3 aşi şi 5 duble greşeli.