Meci nebun la Dubai! Simona Halep a condus, dar finalul a fost de coşmar. Ce s-a întâmplat cu Ostapenko

Meci nebun în semifinalele de la Dubai. Simona Halep a condus cu 1-0 la seturi, dar totul s-a rupt după ce a pierdut actul secund la tie-break. Decisivul a fost de coşmar pentru româncă, iar Jelena Ostapenko e în finală.

Semifinala WTA Dubai dintre Simona Halep și Jelena Ostapenko a fost un duel de excepție, românca reușind să se impună în fața jucătoarei letone doar în primul set. Ostapenko a întors însă meciul. A câştigat actul secund la tie-break, apoi decisivul cu un categoric 6-0.

Meci de coşmar pentru Simona Halep

Primul set din semifinale a debutat puternic, Jelena Ostapenko reușind să marcheze primul punct și fiind convinsă că dacă joacă agresiv o va intimida pe Simona Halep. Românca nu i-a dat șansa să se distanțeze, egalând la scurt timp. Simona Halep nu a vrut să îi ofere satisfacție adversarei și i-a demonstrat că agresivitatea nu o intimidează deloc, reușind să ajungă la conducere cu 4 – 2. Jelena Ostapenko începe să transforme agresivitatea de pe teren în nervi, aruncând priviri nemulțumite către echipa sa. Replica Simonei Halep vine imediat, reușit să încheie victorioasă primul set, cu scorul de 6-2.

Cel de-al doilea set a debutat asemănător cu primul, Jelena Ostapenko reușind să obțină primul punct. Simona Halep nu mai reușește de data aceasta să egaleze, iar jucătoarea letonă se distanțează cu 2-0. Disputa pare să se desfășoare pe repede înainte. Simona Halep revine spectaculos după ce a fost condusă cu 3-0 și înscrie 3 puncte consecutiv. După ce îi oprește victoriile Simonei marcând un nou punct, Jelena acuză o durere la picior, însă nu vorbim despre ceva grav. Setul al doilea se încheie, iar Jelena Ostapenko reușește să se impună cu 7-6.

În setul al treilea Simona Halep a intrat pe teren mai încordată, însă primul punct este înscris tot de jucătoarea letonă. Românca pare puțin pierdută, iar jucătoarea letonă profită de acest lucru și înscrie alte cinci puncte, reușind să încheie setul la 0.

Simona Halep nu s-a lăsat intimidată de Jelena Ostapenko

Simona Halep (30 de ani, 23 WTA) a întâlnit-o astăzi pe terenul de la WTA Dubai pe Jelena Ostapenko (21 WTA). Cele două sportive au luptat pentru un loc în finala turneului, iar disputa se anunța încă de la început a fi una cu scântei.

Cele două sportive s-au mai întâlnit pe terenul de tenis în 2017, la Roland Garos, când Ostapenko a reușit să se impună în fața lui Halep cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3. Având în vedere acest scor jucătoarea letonă a declarat că Simona Halep nu i-a putut face față atunci când a jucat agresiv, așa că aceeași tactică va adopta și în semifinala de vineri. Simona Halep a avut o formă foarte bună în turneul WTA Dubai, iar forța ei crește gradul.

Meciul de vineri a fost unul al duelurilor, relația dintre ele nefiind una caldă. În replică la declarațiile oponentei sale Jelena Ostapenko, Simo a susținut că este posibil să aibă dreptate, însă ea este extrem de puternică pe picioare și nu își face griji cu privire la loviturile letonei.