Simona Halep a făcut spectacol la Dubai! Românca nu i-a dat nicio şansă adversarei şi e în careul de aşi

Simona Halep a intrat din nou pe terenul de la WTA Dubai pentru a disputa sferturile de finală. Oponenta de joi a fost Ons Jabeur, o adversară pe care românca a mai întâlnit-o. Meciul a fost unul extrem de tensionat. Simo a reușit să se impună în fața lui Jabeur și să obțină victoria cu scorul de 6-4, 6-3.

Simona Halep a reușit să obțină victoria în fața lui Ons Jabeur cu scorul de 6-4, 6-3.

Încă de la început se anunța un meci de tenis extrem de interesant, iar cele două sportive au demonstrat că își merită titlurile câștigate. Debutul partidei a fost unul în forță, primul game fiind adjudecat de către Simona Halep. Ons Jabeur și-a arătat nevii încă din primele minute, după ce a dat în out mai multe lovituri.

După ce a fost condusă cu 2 - 0, Jabeur a avut parte de o revenire și a obținut un brake la 0.

Simona Halep nu se lasă și vrea să se țină de promisiunea făcută fanilor. Cu lovituri bine alese, reușește să se detașeze de Ons Jabeur, obținând două puncte consecutiv. Simona are un joc mult mai constant față de cel al tunisiencei, reușind să conducă primul set destul de mult. Victoria primului set a fost una grea. Ons Jabeur a reușit să își revină. Simona a făcut mai multe greșeli, însă în cele din urmă s-a impus și închide primul set după 45 de minute de joc cu scorul de 6-4.

Setul al doilea a început în forță, cu un break al lui Ons Jabeur. Tunisianca a reușit să înscrie două puncte consecutiv, însă Simona Halep nu a lăsat-o să creeze o diferență prea mare, reușind să ajungă din nou la conducere cu scorul de 4-2.

Simona Halep a reușit să obțină o victorie de excepție

Simona Halep (30 de ani, 23 WTA) a întâlnit-o joi pe terenul de la WTA Dubai pe Ons Jabeur (27 de ani, 10 WTA). Nu este pentru prima dată când cele două sportive se întâlnesc pe teren, disputa anterioară fiind câștigată de Simo cu scorul de 1-6, 6-2, 7-6 (7), după un meci extrem de dificil.

Ons Jabeur este prima jucătoare de origine arabă care a reușit să ajungă în top 10 tenismene ale lumii. Simona Halep a recunoscut miercuri, după calificarea în sferturi, că tunisianca este o adversară pe măsură, însă va da tot ceea ce poate pentru a reuși o nouă victorie.

„Va fi o bătălie mare și sper să fac tot ce pot, ca să câștig meciul. Mă aștept să fie mai greu meciul decât în 2020, pentru că acum este o jucătoare de Top 10, a crescut foarte mult în joc în ultimii doi ani. Eu am avut un an greu, anul trecut, dar acum mă simt într-o poziție foarte bună, fizic sunt foarte bine. Va fi un meci interesant", a spus Simona Halep înainte de meci, în exclusivitate pentru Digi Sport.