David Popovici, o nouă evoluție uluitoare la Mondiale. Sportivul român s-a calificat în finala probei de 100 metri Sursă: Arhiva EvZ

Înotătorul român David Popovici s-a calificat și în finala pentru proba de 100 metri liber a Campionatelor Mondiale de Natație de la Budapesta. El a obținut, și de această dată, cel mai bun timp, cu 47,13 secunde, un nou record mondial al juniorilor. Sportivul român va evolua în finala probei, care a fost programată pentru miercuri, cu începere de la ora 19.22.

David Popovici, în vârstă de 17 ani s-a calificat cu primul timp în finala probei de 100 de metri liber de la Campionatatele Mondiale de natație. Românul a încheiat cursa de înot cu timpul de 47,13 secunde, stabilind un nou record mondial al juniorilor. Finala probei de 100 de metri liber este programată pentru miercuri, 22 iunie, cu începere de la ora 19:22

Sportivul român David Popovici a respectat strategia din calificări, pornind mai greu, dar revenind ulterior. El a schimbat al patrulea la finalul primei lungimi de bazin, dar mai apoi a revenit și a câștigat. În această cursă a stabilit cel mai bun timp al anului, un nou record mondial al juniorilor.

În finala de miercuri, David Popovici va evolua pe culoarul nr. 4, culoarul favoritului. Este același culoar pe care a înotat când a cucerit prima medalie din istoria natației masculine din România. David Popovici a învins la proba de 200 de metri liber.

Rivalul lui David s-a retras înainte de semifinale

Trebuie spus că sportivul american Caeleb Dressel, campionul olimpic al probei de 100 de metri liber, s-a retras înaintea semifinalelor. Acesta a acuzat o serie de probleme medicale.

Caeleb Dressel era marele rival al lui David Popovici, după ce se calificase, în semifinale cu cel de-al doilea timp.

„Decizia retragerii a fost luată de staff-ul Statelor Unite împreună cu Caeleb, antrenorul lui și echipa medicală. Hotărârea vine pe fondul unor probleme medicale. Încă nu știm dacă va putea concura în probele următoare”, se arată într-un comunicat al echipei americane.

David Popovici, campion mondial la 200 de metri liber

Luni, 20 iunie, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 de metri liber, la Mondialele de Natație de la Budapesta. El a devenit primul înotător din istoria României care ia aurul la o astfel de competiție. Sportivul român a ieșit pe primul loc după ce a obținut un timp de 1 minut. 43 secunde și 21/100. Cu timpul obținut, românul a stabilit un nou record mondial de juniori.

Timpul reușit de David Popovici la proba de 200 de metri liber, la Budapesta a fost al 4-lea din istoria probei. Doar Paul Biedermann, deținătorul recordului mondial, și legendarii Michael Phelps și Yannick Agnel sunt în fața lui.

De menționat că performanța lui Popovici este cea mai bună din ultimul deceniu.