David Popovici a câștigat aurul la Mondialul de la Budapesta

David Popovici a câștigat aurul la Mondialul de la Budapesta sursa foto. EVZ

Rezultat de excepție pentru natația românească care a obținut un titlu mondial prin sportivul David Popovici. Acesta a concurat și a câștigat medalia de aur la Mondialul de la Budapesta. Sportivul român a ieșit pe primul loc după ce a obținut un timp de 1 minut. 43 secunde și 21/100. Cu timpul obținut sportivul român a stabilit un nou record mondial de juniori.

Sportivul român David Popovici a devenit campion mondial la înot, în proba de 200 metri liber. El a concurat la Campionatele Mondiale de la Budapesta, care s-au desfășurat la Duna Arena, între 18 și 26 iunie. Înotătorul român David Popovici a cucerit medalia de aur la proba de 200 m liber, luni seara. El și-a surclasat adversarii împotriva cărora a concurat, obținând un timp de 1 minut. 43 secunde și 21/100.

În vârstă de 17 ani, sportivul român, David Popovici a stabilit un nou record mondial de juniori. Aceasta după ce l-a ameliorat pe precedentul în cursa de duminică, 19 iunie, din semifinalele Campionatului Mondial. El a obținut 1 min 44 sec 40/100. De asemenea, tânărul sportiv legitimat la Clubul Sportiv Dinamo a reuşit cel mai bun timp şi în serii, duminică dimineaţa, când a câștigat cursa cu 1 min 45 sec 18/100.

David Popovici care este debutant la Mondialele de seniori, a adus primul titlu mondial în bazin olimpic pentru înotul masculin românesc. Popovici a îndeplinit, astfel, cu această medalie de aur, obiectivul propus de Federația Națională de Înot, pentru acest Campionat Mondial, obținând o medalie de aur.

„La acest Campionat Mondial, obiectivul este de a fi în două finale, fiind o competiţie majoră după Jocurile Olimpice, luând în calcul că Robert Glință și David Popovici au ca obiectiv principal Jocurile Olimpice de la Paris şi efortul care îl presupune de a-şi reprezenta ţara la absolut toate competiţiile majore din acest an”, transmite Camelia Potec, președintele Federației.

Rezultatele obținute de România

Până în prezent, România a mai obținut două medalii de aur, cucerite de Tamara Costache câștigătoare la 50 m liber, în anul 1986, şi de Diana Mocanu care a concurat la 200 m spate, în anul 2001. Ultima medalie, de bronz, a fost câștigată de Camelia Potec în 2009, la 1.500 m liber.

În total, bilanţul României la campionatele mondiale este acum de trei medalii de aur, una de argint şi şase de bronz.

Pe cine a surclasat David Popovici

În cursa finală, de la Budapesta, David Popovici a fost urmat sportivul sud-coreean Sunwoo Hwang. Acesta a obținut un timp de 1 min 44 sec 47/100. Pe cel de-al treilea loc, care i-a adus o medalie de bronz, s-a clasat sportivul britanic Tom Dean, cu timpul de 1 min 44 sec 98/100.

Sportivul român David Popovici va evolua și pe 21 iunie în serii, la 100 m liber. În aceași zi sunt programate semifinalele competiției, iar finala va avea loc pe 22 iunie.

Seriile şi semifinalele la competiția de 50 m spate, probă în care este înscris Robert Glinţă, sunt programate pe 24 iunie, iar finala pe 25 iunie.