Înfrângere grea pentru David Popovici la finala Campionatului Mondial de la Melbourne

Înfrângere grea pentru David Popovici la finala Campionatului Mondial de la Melbourne Sursa foto: EPA/JOEL CARRETT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

David Popovici a făcut impresie bună la Campionatele Mondiale de Natație în bazin scurt de la Melbourne. Înotătorul român s-a calificat cu al cincilea timp în finala de 100 m liber, însă a pierdut ultima probă, în bazinul scurt.

Update: David Popovici a terminat proba de 100 de metri, în bazin scurt, pe locul 4, la Campionatul Mondial din Australia. De menționat că David Popovici este specialist la cursele în bazin lung, nu în bazin scurt.

Cel care a câștigat cursa a fost rivalul lui David Popovici, australianul Kyle Chalmers.

Update: David Popovici a obținut calificarea în finala de 100 m liber cu un timp de 45.91. Românul s-a clasat după Jordan Crooks (45.55), Maxime Grousset (45.58), Kyle Chalmers (45.66) și Alessandri Miressi (45.74). Finala va avea loc joi, 15 decembrie, de la 10:42. Întrecerea va putea fi văzută doar pe platforma Antena Play. Sportivul de 18 ani a terminat semifinala în porba de 100 de m liber pe locul doi. Înotătorul român a stabilit un nou record mondial la juniori. Românul a fost învins, în seria sa, de francezul Maxime Grousset, care a avut un timp de 45.58. David Popovici a impresionat la toate întrecerile la care a participat în 2022, iar sportivul de 18 ani vrea să încheie în forță anul competițional. Înotătorul român a concurat în această dimineață, 14 decembrie, în serii la proba de 100 de metri. El s-a calificat în semifinale cu al patrulea timp, În seriile de la 100 m liber, înotătorul român a încheiat cele patru lungimi de bazin cu timpul de 46.15 secunde. Semifinalele sunt programate tot azi, de la orele 11:08 şi 11:13. Ceilalți reprezentanți ai României la Campioantele Mondiale de la Melbourne sunt Robert Glință, 50, 100, 200 metri spate, 100 m liber, și Andrei Anghel, 50 m spate, 50 m fluture. Robert Glinţă şi Andrei Anghel nu au reușit să depășească seriile probelor în care au evoluat, ieri, în prima zi a Campionatelor Mondiale în bazin scurt (25 metri) de la Melbourne. Glinţă a fost cronometrat cu timpul de 52,65 s la 100 m spate. El a avut al 28-lea timp din serii, iar doar primii 16 sportivi au trecut în semifinale.

David Popovici este în semifinale la 100 metri liber

Românul a concurat în cea de-a noua serie, pe care a terminat-o al doilea, cu un timp de 46.15. Cel mai bun timp al seriei l-a avut francezul Maxime Grousset, 45.77. În semifinale, Popovici s-a clasat cu al patrulea timp, după Jordan Crooks (45.61), Maxime Grousset (45.77) și Kyle Chalmers (45.84). Sportivul de 18 ani va lua startul în prima semifinală, pe culoarul cinci. Finala are loc joi, 15 decembrie, de la 10:42.

David Popovici va mai concura în probele de 200 și 400 metri liber. El va intra în dimineața zilei de 15 decembrie în serii la 400 metri liber. Dacă va reuși să ajungă în finalele celor două probe, 100 și 400 metri liber, sportivul va concura pentru medalii în aceeași seară. Popovici va mai intra în bazin pe 18 decembrie pentru seriile de la 200 metri liber. Finala este programată pentru seara aceleiași zi, informează GSP.