Danemarca a învins echipa naţională a Serbiei cu 2-0

Danemarca a învins echipa naţională a Serbiei cu 2-0 Danemarca -Serbia. Sursa foto: UEFA/Facebook

Danemarca a învins duminică, pe teren propriu, echipa naţională a Serbiei, într-un meci contând pentru Grupa A 4 din Divizia A a Ligii Naţiunilor.

Danemarca a învins echipa Serbiei. Danezul Poulsen a marcat un gol superb

Atacantul danez Yussuf Poulsen a pasat pentru Albert Gronbaek şi a deschis scorul în minutul 36 al meciului cu naționala Serbiei. Golul a fost validat de VAR, iar danezii au intrat la pauză în avantaj, după o repriză pe care au controlat-o în totalitate.

În repriza a doua Yussuf Poulsen a înscris un gol superb şi el, iar Danemarca s-a impus cu 2-0. Jucătorii antrenorului interimar Lars Knudsen conduc în grupa A 4 din prima divizie a Ligii Naţiunilor.

Cu rivalele de grupă Elveția și Spania pregătite să se întâlnească  în seara aceasta, danezii sunt în fruntea grupei cu șase puncte din primele două jocuri.

La meciul de debut care s-a jucat joi, Danemarca a învins Elveția. Iar acum, mijlocașul ofensiv Albert Gronbaeck a adus echipa sa în avantaj împotriva Serbiei cu primul său gol la un meci internațional. Golul a fost marcat în minutul 36.

După două meciuri acasă, următoarele două meciuri ale Danemarcei în grupă vor fi în deplasare în Spania și Elveția. Meciurile se vor disputa în luna octombrie.

Sârbii s-au străduit să creeze ocazii și să ajungă în fața portarului Kasper Schmeichel pentru a marca, dar nu au avut nicio șansă pierzând fără să marcheze măcar un gol în meciul cu Danemarca.

Ar putea fi o imagine cu 1 persoană, jucând fotbal, jucând fotbal şi textDanemarca. Yussuf Poulsen. Sursa foto: Facebook.

Rezultate înregistrate duminică, în Liga Naţiunilor:

Rezultatele pentru divizia A, Grupa A4 sunt:

Danemarca-Serbia 2-0. Goluri marcate de Gronbaek 36 și Poulsen 61,

În divizia C, Grupa C1: Slovacia - Azerbaidjan 2-0. Goluri marcate de Duda 22 penalti și Strelec 26,

În divizia C, Grupa C3: Bulgaria-Irlanda de Nord 1-0. Gol marcat de Despodov 40.

De asemenea, în aceeași divizie C, Grupa C3: Luxemburg- Belarus 0-1. Gol marcat de Gromyko 77.

Divizia D, Grupa D1: Gibraltar – Liechtenstein 2-2 (Walker 8, Scanlon 90+7 / Saglam 53, N. Hasler 90+14 penalti).