Cupa Mondială de Rugby 2023. Irlanda învinge Tonga, într-un meci din grupa B

Cupa Mondială de Rugby 2023. Irlanda învinge Tonga, într-un meci din grupa B Cupa Mondiala de Rugby. Sursa foto: Arhiva EVZ

Cupa Mondială de Rugby 2023. Sâmbătă, 16 septembrie, au fost programate trei meciuri. În etapa precedentă, Irlanda a învins-o pe selecționata României cu scorul de 82-8, în cadrul primei runde din Grupa B.

Cupa Mondială de Rugby 2023. Partida dintre Irlanda şi Tonga s-a jucat pe stadionul Stade de la Beaujoire din Nantes. Reprezentativa de rugby a Irlandei a învins, sâmbătă seară, la Nantes, cu scorul de 59-16, selecţionata statului Tonga. Într-un meci din grupa B de la Cupa Mondială, din care face parte şi România.

Marcând un eseu în minutul 38, Johnny Sexton a devenit cel mai bun marcator al Irlandei, depăşindu-l pe Ronan O'Gara (1.083 de puncte). În vârstă de 38 de ani şi cu 115 selecţii la activ, Sexton a marcat 16 puncte în prima repriză. Ducând totalul său în tricoul verde la 1090 de puncte (cu Irlanda conducând cu 31-13 la pauză).

Echipa de rugby a României a fost învinsă de Irlanda

În primul meci de la Cupa Mondială, Irlanda a învins România, scor 82-8, şi este lider în grupa B, unde, duminică, de la ora 16.00, se joacă partida dintre Africa de Sud şi România.

De asemenea, România va juca duminică, 17 septembrie, cu Africa de Sud. La acest turneu participă 20 de națiuni, împărţite în patru grupe. România face parte din Grupa B şi în primul meci a fost surclasată de către Irlanda, liderul la zi al clasamentului mondial, scor 8-82.

România va mai juca cu următoarele echipe:

• Africa de Sud, campioana mondială (17 septembrie, Stade de Bordeaux - Bordeaux, 16:00) - DGS 1
  • Scoţia (30 septembrie, Stade Pierre-Mauroy - Lille, 22:00) - DGS 1
  • Tonga (8 octombrie, Stade Pierre-Mauroy - Lille, 18:45) - DGS 1

Antrenorul Irlandei a spus că punctele împotriva Tonga au fost la fel de valoroase ca și victoriile împotriva Africii de Sud și Scoției și că nu avea de gând să-și rețină jucătorii.

„Aveți jucători care se accidentează acum la antrenament și ratează meciul, așa că oamenii se pot odihni în acest weekend și se pot îmbolnăvi weekendul viitor. Vrem să mergem cu ceea ce avem – o parte potrivită, o parte bună și să construim impuls prin competiție”.