Cupa Ligii, Dinamo - CFR Cluj, 2-0, „Câinii” merg în semifinalele competiției

Dinamo a câștigat, astăzi, fără prea mari emoții jocul din „sferturi”, cu CFR Cluj, scor 2-0, și va evolua în penultimul act al Cupei Ligii Adeplast.

Neșansa a fost de partea trupei din Gruia, care l-a pierdut încă de la debutul partidei pe Alexandru Păun, accidentat la gleznă în minutul 3. „Câinii” au au dat lovitura în minutul 22, prin Essombe. Atacantul îndeplinind o simplă formalitate după o centrare excelentă a lui Cosmin Matei.Reușita dinamovistă a însă contestată de clujeni. Elevii lui Francisc Dican au acuzat că „alb-roșii” au marcat din poziție de ofsaid. În a doua parte a meciului, Dinamo a stabilit scorul final, prin Dorin Rotariu, care a driblat patru jucători adverși și a dus-o pe Dinamo în semifinalele Cupei Ligii.

În runda următoare, „câinii” vor întâlni Concordia Chiajna, care a trecut azi de ASA Târgu-Mureș, scor 2-0.

Echipele de start:

FC Dinamo București: I. Popescu – Fai, A. Marc, Mevlja, S. Filip – Vojnovici, P. Anton (cpt) – C. Matei, Palic, D. Rotariu – Essombe.  Rezerve: Cerniauskas – Puljic, Van Haaren, Feussi, Gnohere, Gavrilă, Moldoveanu.  Antrenor: Mircea Rednic

CFR Cluj: Mincă – T. Lopes, Tinc, L. Goian, Camora (cpt) – Petrucci, Gomelt – Vitor Bruno, Al. Păun, Negruț – Beleck.  Rezerve: T. Marc – Larie, Cr. Lopez, Jakolis, D. Coelho, A. Mureșan, Nouvier. Antrenor: Francisc Dican