CSM București a câștigat prima manșă a „sferturilor” Ligii Campionilor. Româncele au mari șanse de CALIFICARE, înaintea returului cu Ferencvaros

CSM București a câștigat, vineri, partida disputată pe teren propriu, în fața formației Ferencvaros (scor 30-25), în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

CSM București a făcut un pas important către Final Four, după succesul obținut, vineri, la Sala Polivalentă, în partida cu maghiarele de la Ferencvaros. „Tigroaicele” s-au impus cu scorul de 30-25 (17-15) în prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor și vor trebui să reziste în deplasare, în Ungaria, în returul ce se va disputa pe 15 aprilie, la Budapesta. Dacă vor ajunge în Final Four, handbalistele bucureștence vor fi prezente în această fază pentru al doilea sezon consecutiv. Anul trecut, CSM a câștigat trofeul.

Aflat la primul meci pe banca CSM-ului, suedezul Per Andre Johansson a folosit următoarea echipă: Paula Ungureanu, Jelena Grubisic — Isabelle Gullden (10 goluri), Iulia Curea, Camille Ayglon Saurina (2), Bianca Bazaliu (2), Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson, Carmen Dolores Martin Berenguer (7), Oana Manea (2), Gnonsiane Niombla (1), Majda Mehmedovic (4), Simone Boehme.