Champions League: FCSB- Sparta Praga, 1-1. Final de infarct cu un gol anulat în ultimul minut

Champions League: FCSB- Sparta Praga, 1-1. Final de infarct cu un gol anulat în ultimul minut Sparta Praga-FCSB. Sursa foto: Facebook/We Love Sport2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Update: FCSB și Sparta Praga au remizat 1-1, în prima manșă din turul 3 preliminar din Champions League. Roș albaștrii au deschis scorul după reușita lui Joyskim Dawa, însă cehii au dat replica în minutul 78, prin golul reușit de Olatunji. Calificarea în primăvara europeană se decide săptămâna viitoare pe 13 auugust la București.

FCSB a condus cu 1-0, dar cehii au fost ținuți în viață de o eroare a portarului Târnovanu. Sparta Praga a fost la un pas să obțină cele trei puncte, golul de 2-1 din prelungiri a fost anulat de VAR.

FCSB-Sparta Praga, 0-0 la pauză

FCSB a evoluat bine în primele zece minute ale partidei, Sparta nu s-a apropiat de poarta roș-albaștrilor. Prima ocazie notabilă a apărut în minutul 5. Băluță a expediat un șut în cros, însă mingea nu a prins spațiul porții. Trei minute mai târziu, Preciado comite un fault dur asupra lui Radunovic, dar centralul partidei l-a iertat.

În minutul 10, FCSB își trece a doua mare ocazie în cont. Șut a recuperat mingea la marginea suprafeței de pedeapsă, a driblat portarul advers, însă golkeperul cehilor a revenit și a închis bine unghiul. Șutul expediat de atacantul român nu intră în plasă.

Roș-albaștrii au început bine meciul

Meciul a fost întrerupt în minutul 16, după ce Heraslin a fost lovit în zona intimă la balonul degajat cu forță de Ngezana. Prima ocazie a gazdelor a venit în minutul 20. Șutul trimis de Laci nu prinde spațiul porții apărate de Târnovanu.

FCSB a replicat în minutul 22 prin David Miculescu, la o minge respinsă de apărarea cehilor și reluată de Miculescu puțin peste poarta celor de la Sparta Praga. A urmat o perioadă de tatonare cu multe mingi jucate la centrul terenului.

FCSB a încheiat prima repriză cu trei cartonașe galbene

În minutul 41, Creți vede cartonașul galben pentru un henț. După care, un minut mai târziu cehii irosesc cea mai mare ocazie a lor. Laci a scăpat din marcaj și centrează din interiorul careului, dar Sorensen reia cu capul puțin peste porta lui Târnovanu. Golkeperul FCSB-ului vede și el cartonașul galben în minutul 43 pentru tragere de timp.

În minutul 44 a venit și cel de-al treilea cartonaș galben în dreptul roș-albaștrilor. Daniel Popa a fost sancționat după ce l-a lovit pe Ross în cadrul unui duel aerian. Centralul a acordat două minute de prelungire, iar prima parte a meciului s-a încheiat 0-0 la capătul unei reprize cu ocazii la ambele porți.

Tehnicianul roș-albaștrilor

Elias Charalambous. Sursă foto: Facebook/ FCSB © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Sparta Praga, la un pas să câștige meciul

După reluare, Daniel Popa a fost primul schimbat de tehnicianul FCSB-ului. În minutul 60 Băluță a fost la un pas să înscrie, doar că golkeperul Ross a fost la post, reușind o paradă excelentă. A fost semnalul că FCSB-ul poate. În minutul 61, după o lovotură de colț, Dawa a înscris după o lovitură de cap ușor deviată.

Nou intratul Olatunji a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, după o eroare de începător a portarului Târnoveanu. Portarul FCSB-ului a ieșit greșit la o minge centrată din corner. În minutul 90+3 Sparta Praga a fost la un pas să dea lovitura de grație. Kairinen, rămas singur, a reluat din centrul careului. Roș albaștrii au fost salvați de intervenția VAR, arbitrul central a anulat golul pentru un fault atac.