SuperLiga. Poli Iaşi - FCSB, 1-3. Echipa lui Becali, lideră în clasament

SuperLiga. Poli Iaşi - FCSB, 1-3. Echipa lui Becali, lideră în clasament SuperLiga. Sursa foto: Facebook

FCSB s-a distanțat la 11 puncte de locul doi după ce învins, marţi seara, echipa Poli Iaşi.

SuperLiga. FCSB s-a impus fără probleme în Copou, 3-1 cu Poli Iași. bifând o victorie de control înaintea pauzei competiționale. Vicecampioana are 11 puncte peste CFR și e îndreptățită să viseze la primul titlu după opt ani.

SuperLiga. Cine a marcat golurile

Alexandru Băluţă a deschis scorul la Iaşi, pentru oaspeţi, în minutul 16. Dou minute mai târziu el a ratatmajorarea diferenţei.

Poli Iaşi a egalat în minutul 26, printr-un şut expediat de Robert Ion.

În minutul 29 Samayoa l-a faultat în careu pe Florinel Coman şi arbitrul Iulian Călin a dictat penalti după consultarea VAR.

Coman a transformat în minutul 31 şi FCSB a trecut, din nou, la conducere.

Florinel Coman a trimis periculos, pe lângă poartă, în minutul 54. Apoi zece minute mai târziu a ratat şi Alexandru Băluţă.

Bucureştenii au mai primit un penalti, în minutul 83, după ce Samayoa l-a faultat în careu pe Olaru, iar Florinel Coman a înscris, stabilind scorul final, 3-1 pentru FCSB.

Florinel Coman, cu cele mai multe goluri în SuperLiga

Sursa foto: Arhiva EVZ

Meciul FCSB - Poli Iaşi, al 19 - a în istorie

Poli Iași și FCSB s-au întâlnit de 19 ori până acum în SuperLiga României, de patru ori s-au impus ieşenii, de 11 ori au câştigat „roş-albaştrii”.Iar alte patru partide s-au încheiat la egalitate.

Cele două rivale de marți seară s-au întâlni pentru prima oară pe 16 septembrie 2012, pe terenul moldovenilor. Meci câștigat de FCSB cu 0-3 (marcatori Alexandru Chipciu - dublă şi Rocha).

O singură remiză albă s-a consemnat în confruntările directe din campionat, pe 28 mai 2015, la Iaşi, în ultima etapă. Graţie acelui punct, bucureştenii au cucerit ultimul titlu din vitrina clubului, potrivit LPF.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României a avut loc pe 20 august 2023, FCSB - Poli Iaşi 2-1, goluri înscrise de Ovidiu Popescu, Darius Olaru, respectiv Gabriel Vaşvari.

POLI IAŞI: S. Lung Jr. – Martac (V. Ilie 66), Samayoa, Ispas, Stefanovic – Bordeianu (A. Hrib 90+2), Marchioni, Jatoba (Fl. Ilie 66) – A. Roman, S. Buş (A. Gheorghiţă 66), R. Ion (A. Dumitru 75). ANTRENOR: Leo Grozavu

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu (A. Pantea 46), Ngezana (Haruţ 41), Dawa, Radunovic - Olaru, Ad. Şut, Lixandru - Al. Băluţă (Radaslavescu 86), Oct. Popescu (C. Ganea 46), Fl. Coman (A. Pandele 90). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: S. Buş 56, Jatoba 66, V. Ilie 82, Samayoa 83 / Fl. Coman 73

Arbitri: Iulian Călin - Vladimir Urzică, Valentin Dumitru - Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru - Claudiu Marcu

SuperLiga. FCSB este lider

Coman a ajuns la 9 goluri marcate în acest campionat, iar FCSB este lider detaşat în Superliga cu 44 de puncte. Faţă de 33 ale rivalelor CFR Cluj şi Universitatea Craiova.

Poli Iaşi este pe locul 14, cu 23 de puncte.

Marţi seara, FCSB s-a impus fără probleme în Copou, 3-1 cu Poli Iași, bifând o victorie de control înaintea pauzei competiționale. Vicecampioana are 11 puncte peste CFR și e îndreptățită să viseze la primul titlu după opt ani.