CFR Cluj - FCSB, 2-2. Derby spectaculos în Gruia, campioana a salvat un punct

CFR Cluj - FCSB, 2-2. Derby spectaculos în Gruia, campioana a salvat un punct Mihai Lixandru FCSB Sursa foto. Facebook

Superliga. CFR Cluj și FCSB au remizat, duminică seara, în derb-yul etapei a 9-a a campionatului intern, scor 2-2. A fost o partidă spectaculoasă, în care gazdele s-au distanțat pe tabela de marcaj, datorită golurilor înscrise de Louis Munteanu, în minutele 36 și 49. Oaspeții au avut forța să revină și să plece neînvinși din Gruia.

Remiză de efect între CFR Cluj și FCSB, în campionatul intern

Mai întâi, Alexandru Băluță a redus din diferență în minutul 59, iar Joyskim Dawa a stabilit scorul final în minutul 87. Echipa lui Dan Petrescu bifase  trei victorii consecutive în campionat cu scorul de 3-0.

De partea cealaltă, FCSB nu are nicio victorie în deplasare în acest sezon, înregistrând două egaluri şi un eşec.

CFR 1907 Cluj - FC FCSB 2-2 (1-0), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca

Au marcat: Louis Munteanu (36, 49), respectiv Alexandru Băluţă (59), Joyskim Dawa (87). Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); al patrulea oficial: George Cătălin Roman (Timişoara) Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Ferencz Tunyogi (Zalău) Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF.

Gigi Becali, foc și pară la finalul confruntării

Gigi Becali nu a fost prea mulțumit de remiza înregistrată de echipa sa împotriva ardelenilo. Finanțatorul „roș-albaștrilor” a afirmat că este supărat și că-și reproșează impunerea unui titular.

„Ce să mi se pară? Mi se pare că prima repriză a făcut diferența. În a doua nu a fost decât o echipă pe teren, nu au mai contat. Bine, greșeala a fost cu Panțîru, eu vreau să îi dau încredere și am zis să joace el.

Baeten nu pot să spun încă, echipa nu a jucat și nu poți vorbi de un atacant. E un rezultat rău, eu cred că pe CFR niciodată nu o să o mai prindem așa. Se întâmplă ceva cu ei, probabil gripă, ceva”, a spus Gigi Becali la Digi Sport.