CE. 2016. Belgia, VICTORIE convingătoare în fața Irlandei. „Dracii roșii” au reușit să închidă meciul în 20 de minute

Naționala Belgiei s-a impus detașat, sâmbătă, în partida jucată la Bordeaux, contra Irlandei (scor 3-0), în cadrul Grupei E a Campionatului European.

După debutul nereușit în fața Italiei, scor 0-2, Belgia a câștigat, sâmbătă, detașat, confruntarea cu Irlanda, ce s-a disputat la Bordeaux. Oamenii lui Marc Vilmots au câștigat cu scorul de 3-0, iar la pauză, a fost egalitate. „Dracii roșii” au deschis scorul imediat după începutul reprizei a doua, prin Romelo Lukaku (48), și i-au majorat avantajul după golul lui Axel Witsel (61). Ultima reușită i-a aparținut tot lui Romelo Lukaku, în minutul (70). În ultima etapă, Irlanda va întâlni Italia, iar Belgia va da piept cu Suedia.

Clasamentul Grupei E arată astfel: 1. Italia 6p, 2. Belgia 3p, 3. Suedia 1p, 4. Irlanda 1p.