Campionatul Mondial din Qatar. Argentina a învins Australia cu 2-0 și se califică în sferturiSursa: Arhiva EVZ

Argentina a învins-o pe Australia cu scorul de 2-1 în optimele Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Lionel Messi a mai bifat o performanță importantă în timpul acestei partide de la turneul final.

Argentina a învins echipa națională a Australiei cu scorul de 2-0 în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar. Tabela a fost deblocată de Lionel Messi, în minutul 35. Argentinianul a reușit să dechidă scorul cu un şut bine plasat. Ulterior, în minutul 57 ,Julian Alvarez a profitat de o greşeală a portarului australian şi a înscris pentru 2-0.  Enzo Fernandez a deviat şutul lui Craig Goodwin în minutul 77, iar australienii au reușit să mai reducă din diferență.

Partida din optimile turneului final s-a încheiat cu scorul de 2-1 chiar dacă jucătorii de la Antipozi au avut o ocazie uriaşă în ultimul minut de joc. Portarul Martinez a reușit să își salveze echipa. În sferturile de finală Argentina se va duela cu selecționata Țărilor de Jos care a trecut peste SUA, scor 3-1.

Lionel Messi a mai bifat o performanță la Campionatul Mondial din Qatar

Lionel Messi a bifat meciul 1.000 din cariera sa profesionistă. În plus, atacantul celor de la PSG a reușit să marcheze acest moment cu un gol în poarta Australiei. Atacantul argentinian a fost susținut din tribunele arenei Ahman bin Ali Stadium de soția sa Antonela Roccuzzo. Alături de ea au fost și cei trei copii ai lor, Thiago, Mateo și Ciro. Aceștia au fost îmbrăcați cu toții în tricouri cu însemnele lui Lionel Messi.

Prin acest succes „Pumele” au reușit să mai șteargă din rușinea provocată de eșecul în fața Arabiei Saudite. Naționala Argentinei a pierdut primul meci de la turneul final, scor 2-1, disputat împotriva selecționatei Arabiei Saudite. Această partidă a reprezentat primul șoc de la Cupa Mondială din 2022.