Bundesliga, etapa a 14-a - Rezultate şi program

Etapa a 14-a din prima liga de fotbal din Germania a continuat astăzi.

Internaţionalul român Ciprian Marica a fost folosit titular la VfB Stuttgart, în deplasarea de la Hamburg. Marica a egalat pentru oaspeţi în minutul nouă (1-1), dar a fost eliminat şase minute mai târziu. Până la final gazdele s-au impus, 4-2. Etapa va continua astăzi cu partida dintre Borussia Dortmund şi Monchengladbach. Dacă se vor impune, gazdele se vor distanţa la şapte puncte de locul 2, ocupat în prezent de Mainz, surpriza plăcută din acest sezon de Bundesliga.

Tot astăzi, Schalke 04, echipă la care evoluează şi românul Ciprian Deac, a pierdut fără drept de apel, 5-0 la Kaiserslautern.

Ieri:

Mainz - Nurnberg 3-0 Schurrle (27), Noveski (54), Allagui (86)

Astăzi:

Bayern Munchen - Eintracht Frankfurt 4-1 Tymoschuk (29, 88), Muller (59), Gomez (61) / Gekas (33)

Hamburger SV - VfB Stuttgart 4-2 Trochowski (3), Pitroipa (29), Petric (36), R. v. Nistelrooy (60) / Marica (9), Gentner (46)

Hannover - Freiburg 3-0 Schlaudraff (14), Ya (73), Hanke (88)

Hoffenheim - Bayer Leverkusen 2-2 Ibisevic (38), Sigurdsson (90 - penalty) / Sam (8), Vidal (10)

Kaiserslautern - Schalke 5-0 Lakic (8, 56), Amedick (39), Ilicvic (76 - penalty), Moravek (88)