Atac cu rachete asupra Odesei. A fost ţintit un șantier naval
- Julieta Savitchi
- 30 octombrie 2023, 12:48
Sursa foto: arhiva EVZRuşii au atacat cu rachete Odesa,. La rândul lor, ucrainenii au lovit cu rachete Crimeea.
Atac cu rachete rusesşti în Odesa. Un șantier naval din regiunea Odesa a fost lovit de rachete rusești. Două persoane au fost rănite, iar pagubele sunt importante, anunță guvernatorul ucrainean al regiunii, notează Reuters.
Guvernatorul regiunii Odesa din sudul Ucrainei, Oleg Kiper, a anunțat că două persoane au fost rănite și clădirile au fost avariate în urma unui atac cu rachete rusești asupra unui șantier de reparații navale. Atacul a avut loc luni.
„Dimineața, teroriștii ruși au atacat cu rachete districtul Odesa. Inamicul a vizat un șantier naval. Atacul a provocat un incendiu, care a fost stins rapid de salvatorii noștri. Clădirea administrativă și echipamentele întreprinderii au fost avariate", a anunțat Oleg Kiper pe Telegram.
Atacul cu rachete a avut loc după ce Rusia a atacat în cursul nopții regiuni din sudul, centrul și nordul Ucrainei cu drone.
Potrivit autorităţilor ucrainene, este vorba de rachete Onix, lansate de pe teritoriul Crimeei.

Sursa foto: RBC Ucraina
Atac cu rachete asupra Crimeei
Forțele armate ucrainene au confirmat oficial faptul că a avut loc o lovitură asupra unei instalații strategice de apărare aeriană rusă de pe coasta de vest a Crimeei. Informațiile relevante au fost publicate de Departamentul de Comunicații Strategice al Oficiului Comandantului-Șef al Forțelor Armate ale Ucrainei.
„În noaptea de 30 octombrie, Forțele Armate ale Ucrainei au lovit cu succes o instalație strategică a sistemului de apărare aeriană de pe coasta de vest a Crimeei ocupate temporar”, se arată în comunicat.
StratCom informează că, pe 25 octombrie, Forțele Armate ucrainene au distrus sistemul strategic de apărare aeriană S-400. Acesta se afla în apropierea Luganskului. RosSMI spune că „sosirea” a avut loc la baza de apărare aeriană din Elenovka. Rușii au spus dimineața că în noaptea de 30 octombrie, Ucraina a lovit baza unui regiment rus de rachete antiaeriene în Crimeea.
În special, postul ASTRA Telegram a raportat despre acest atac cu rachete că loviturile au fost efectuate pe baza de apărare aeriană din Yelenovka la ora 3:00. 17 militari au fost răniți, 5 mașini au fost avariate, unul dintre ele nu a putut fi reparat.