LIGA EUROPA. Astra Giurgiu a dat LOVITURA în Cehia! Campioana României s-a impus pe terenul Viktoriei Plzen și a obținut prima VICTORIE în grupe

Astra Giurgiu a câștigat partida disputată, joi, în deplasare, contra Viktoriei Plzen, scor 2-1, înetapa a 3-a a grupelor Ligii Europa.

Astra Giurgiu a reușit un rezultat surprinzător, joi, în etapa a 3-a a grupelor Ligii Europa. Campioana României a câștigat cu scorul de 2-1 confruntarea disputată în deplasare, cu Viktoria Plzen, scor 2-1. „Alb-negrii” au deschis scorul în prima repriză, datorită lui Denis Alibec (41) și și-au majorat avantajul după autogolul lui Tomas Horava (64). Același jucător a redus din diferență, în minutul 86, și a stabilit scorul final. În cealaltă partidă a Grupei E, AS Roma a remizat pe teren propriu, cu Austria Viena, scor 3-3. Pentru italieni au marcat El Shaarawy (19 și 34), Florenzi (69), austriecii au punctat prin Holzhauser (16), Prokop (82) și Kayode (84). Clasamentul grupei arată astfel. 1. AS Roma (5), 2. Austria Viena (5), 3. Astra (3), 4. Viktoria (2).