LIGA I. Astra Giurgiu a reușit o nou VICTORIE SENZAȚIONALĂ. Campioana a învins-o pe Steaua, la ultima fază, și i-a provocat o criză de nervi lui Laurențiu Reghecampf

Astra Giurgiu a câștigat partida cu Steaua, scor 1-0, disputată duminică, pe teren propriu, în cadrul etapei a 20-a a campionatului intern.

Astra Giurgiu a câștigat confruntarea cu Steaua, jucată, duminică, în runda a 20-a a Ligii I. Campioana en-titre s-a impus cu scorul de 1-0, datorită unui gol marcat de Constantin Budescu, în minutul 90+3. În minutul 85, Gabi Tamaș a fost eliminat de pe teren și a contabilizat al doilea meci consecutiv în care este trimis la vestiare de arbitru. Joi, în confruntarea cu Villarreal, fundașul și-a lăsat echipa în inferioritate numerică după două cartonașe galbene. La Giurgiu, fotbalistul a recidivat tot cu două avertismente.

Marius Șumudică a stat pe banca tehnică a Astrei. „În fine, sunt antrenorul Astrei și o să rămân aici cât am contract. A fost decizia mea să nu plec și voi rămâne aici. Ieri îmi luasem la revedere de la ei. Dar acum important e că voi rămâne aici”, a spus Șumudică la Dolce Sport.

Laurențiu Reghecampf i-a certat pe Adi Popa și Gabi Enache, la finalul partidei. Declarațiile date de antrenorul Stelei au fost dure: „Trebuie să ne maturizăm mai repede. Popa nu trebuia să tragă din 16 metri când ai o situație de contraatac cu doi oameni în plus. După șutul lui Popa s-au întâmplat foarte multe lucruri, dar în sfârșit... În repriza a doua a trebuit să facem două schimbări pentru că nici Moke, nici Boldrin n-au fost în formă. Din 2017 vom fi mai puternici, vom avea un atacant puternic. Când mingea trece prin fața porții și atacantul nostru nu poate împinge mingea, atunci e foarte greu. Și voleul lui Golubovici, care a nimerit bara...N-am ce să mai zic. Enache a stat prost la ultima fază, l-a lăsat liber pe Budescu și i-a dat acestuia piciorul drept. Nu poți să lași centrul liber și să-i dai lui Budescu piciorul drept pentru că șutează foarte bine. Aceste lucruri nu se învață acum. Suntem prea naivi", a spus Reghecampf la Dolce Sport.