Angelescu rupe tăcerea în scandalul cu Săpunaru: Știm cine face transferuri
- Emma Cristescu
- 21 iulie 2025, 09:18
Victor Angelescu/ Sursa foto FC RapidDupă remiza obținută pe teren propriu împotriva celor de la CFR Cluj (1-1), Victor Angelescu, acționarul minoritar al clubului Rapid, a abordat public mai multe subiecte sensibile care au circulat recent în presă, începând cu scandalul legat de fostul căpitan Cristi Săpunaru și culminând cu reacțiile apărute din partea altor figuri din fotbalul românesc.
Totul a pornit de la o investigație publicată de GSP privind presupuse episoade de consum de alcool în cadrul vestiarului rapidist, material care l-a avut în centrul atenției pe Săpunaru.
Angelescu, despre scandalul cu Săpunaru
Ulterior, Dani Coman, fost jucător al Rapidului și în prezent președinte la FC Argeș, a intrat în dezbatere și a făcut unele acuzații legate de atmosfera din club, afirmând că inclusiv persoane din conducerea Rapidului ar fi fost implicate în astfel de comportamente.

Sursa foto: Facebook
Angelescu a reacționat ferm la cele spuse de Coman, fără a intra în detalii, dar transmițând clar că astfel de afirmații nu își au locul în spațiul public.
Cine face, de fapt, transferuri
„Și eu am auzit multe despre Dani Coman și nu am vorbit niciodată despre el. Președinte care e impresar și face transferuri., a declarat acesta, subliniind că aceste atacuri personale sunt neproductive și că subiectul Săpunaru ar trebui considerat încheiat: „Pentru noi e terminat scandalul”.

Sursa foto: facebook
Oficialul giuleștean a explicat că plecarea lui Cristi Săpunaru nu are legătură cu acuzațiile din presă, ci cu schimbările structurale din club, inclusiv venirea lui Mauro Pederzoli, un nume cu experiență la Parma. Angelescu a adăugat că fostul căpitan este în continuare respectat de club și de suporteri, fiind considerat „o legendă a Rapidului”.
Angelescu, mulțumit de meci
În plan sportiv, Angelescu s-a arătat mulțumit de prestația echipei în partida cu CFR Cluj, în special de atitudinea din a doua repriză: „După aspectul jocului, meritam să câștigăm”, a afirmat acesta, remarcând evoluția lui Elvir Koljic, transfer intens discutat în presezon.
Rapid are în plan noi întăriri pentru lot, însă acesta a insistat că viitoarele mutări vor fi făcute cu prudență. Totodată, el a confirmat interesul pentru Kader Keita, precizând că transferul s-ar putea concretiza dacă se respectă suma cerută de club.
Nu în ultimul rând, Angelescu a comentat și despre un moment tensionat din timpul meciului, între Dobre și antrenorul Cristiano Bergodi, spunând că a fost „un conflict de moment” și că cei doi „au dat mâna în vestiar”.