Povestea de succes a lui Alexandru Bologa. Campion Mondial la judo pentru nevăzători

Povestea de succes a lui Alexandru Bologa. Campion Mondial la judo pentru nevăzători Alexandru Bolog. Sursa: Comitetul Paralimpic Român

Jukoda Alexandru Bologa a obținut o performanță notabilă la Campionatul Mondial pentru nevăzători (IBSA WORLD GAMES), desfășurat în Birmingham, Marea Britanie, în intervalul 18 - 27 august.

Jukoda Alexandru Bologa s-a clasat pe locul 1 și a câștigat medalia de aur la acest prestigios eveniment sportiv. Sportivul este antrenat cu pricepere de către Gergely Tamas.

Jukoda Alexandru Bologa, performanțe deosebite la judo

În perioada copilăriei sale, Alexandru Bologa a fost pasionat de înot. Totul s-a schimbat când, în clasa a 6-a, a atras atenția lui Sally Lamont, președintele Comitetului Paralimpic Român.

A fost momentul în care a fost selectat în programul de judo pentru nevăzători. Tot atunci a început antrenamentele la Centrul Olimpic din Cluj, alături de lotul olimpic feminin, sub îndrumarea Geaninei Andreică și a lui Tamas Gergely. A devenit, de asemenea, parte a echipei de juniori.

La vârsta de 18 ani, în anul 2013, Alexandru Bologa a obținut medalia de argint la Campionatul Mondial pentru juniori de la Eger.

În 2016, el a câștigat Open-ul de la Heidelberg și Grand Prix-ul de la Birmingham, demonstrându-și talentul în competițiile internaționale.

Debutul său paralimpic a avut loc în 2016, la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro. Acolo a avut o performanță notabilă. În primul tur, l-a învins pe sud-coreeanul Lee Min-jae și apoi pe dublul campion mondial, algerianul Mouloud Noura.

Deși a pierdut în semifinale în fața japonezului Hirose Makoto, care ulterior a câștigat medalia de aur, Bologa și-a continuat parcursul strălucit și a obținut medalia de bronz în recalificările după ce l-a învins pe Henry Borges din Uruguay.

Clujeanul Alexandru Bologa, campion mondial la judo pentru nevăzători.

Jukoda Alexandru Bologa. Sursa: Facebook

A început să-și piardă vederea la trei ani

Povestea lui Alex Bologa este una care trebuie să fie împărtășită de fiecare dată când avem ocazia. La vârsta de trei ani, acest tânăr originar din Derșida, Sălaj, a început să-și piardă vederea, iar la doar șase sau șapte ani a devenit complet nevăzător.

Am avut probleme de mic. De la șase-șapte ani am rămas nevăzător complet. Mama a luat un microb în timpul sarcinii, care m-a afectat, iar ulterior, mi-am pierdut vederea definitiv.

A trebuit să învăț să fac față acestei situații, dar având probleme de mic, chiar dacă nu atât de grave, m-am obișnuit așa.

Eu așa știu lumea, așa o percep și, cred că, cu toate că ai o dizabilitate, poți să faci ceva în viață”, spunea, Alex Bologa, într-un interviu pentru Monitorul de Cluj.