A jucat bine, dar rămâne rezervă. Situația lui Radu Drăgușin rămâne complicată

A jucat bine, dar rămâne rezervă. Situația lui Radu Drăgușin rămâne complicată Radu Drăgușin. Sursa foto: X (Twitter)

Fundașul central al naționalei, Radu Drăgușin (22 de ani), care în prezent evoluează la echipa engleză Totttenham, a fost, în sfârșit, titular. Antrenorul Ange Postecoglou a decis să îl introducă în teren încă din primul minut.

Radu Drăgușin este foarte iubit de fanii lui Tottenham, care îl alintă "The Dragon" (Dragonul). Din păcate, românul a prins puține minute de când s-a transferat la gruparea din Londra. A fost, totuși, titular în meciul din șaisprezecimile Cupei Ligii Angliei, pe care echipa sa l-a câștigat, 2-1 cu Coventry.

Peste media echipei

În general, în aceste faze ale Cupei Ligii antrenorii folosesc ehipa a doua. Radu Drăgulin s-a descurcat foarte bine, fiind unul dintre remarcații meciului. Partida a fost, însă, una dramatică. Coventry a deschis scorul în minut 63, dar londonezii au revenit pe final cu două goluri marcate de Spence și Johnson în minutele 88 și 90.

Cu toate că a avut o evoluție peste media echipei, Radu Drăgușin va rămâne, cel mai probabil, pe banca de rezerve în meciurile din Premier League.

Începutul slab de campionat al lui Tottenham i-a făcut pe jurnaliștii din insulă să îl ceară pe român în teren. Ei susțin că Radu Drăgușin trebuie să devină titular cât mai urgent și argumentează prin faptul că fundașul tricolorilor are procente excelente la duelurile aeriene, dovadă că la meciul din Cupa Ligii n-a pierdut niciun duel. Dacă Postecoglou va face această mișcare, Radu Drăgușin ca fi coleg în linia de apărare cu Porro, Romero și Van de Ven.

Titular la națională

Cel mai probabil, Radu Drăgușin va fi titular la națională. Tricolorii joacă din nou în Liga Naţiunilor sâmbătă, 12 octombrie. Ei vor întâlni, de la ora 21:45, la Larnaca, pe AEK Arena, reprezentativa Ciprului. România este pe primul loc în grupa 2 din liga C a Ligii Națiunilor,  cu 6 puncte, iar o victorie în Cipru ar deschide și mai mult drumul spre câștigarea grupei.