160 de militari ucraineni s-au întors acasă după ani de captivitate. Zelenski: Eforturile pentru eliberarea tuturor continuă
- Iulia Moise
- 26 iunie 2026, 17:23
ucraineni repatriati / sursa foto: captură video
Ucraina a anunțat vineri, 26 iunie, eliberarea a 160 de militari aflați în captivitatea Rusiei încă din 2022, în urma unui nou schimb de prizonieri, potrivit postarii președintelui Volodimir Zelenski.
Președintele a precizat că printre cei eliberați se numără soldați ai Forțelor Armate ale Ucrainei, membri ai Gărzii Naționale, ai Serviciului Special de Transport și polițiști de frontieră.
Militarii au participat la apărarea orașului Mariupol și a combinatului Azovstal, dar și la operațiuni desfășurate în regiunile Donețk, Lugansk, Harkov, Zaporojie, Kiev, Cernihiv și Sumî. Schimbul reprezintă unul dintre cele mai recente demersuri umanitare dintre cele două părți aflate în conflict.
Zelenski: Continuăm să aducem ucrainenii acasă
În mesajul publicat pe platforma X, Volodimir Zelenski a transmis că autoritățile ucrainene continuă eforturile pentru recuperarea tuturor persoanelor aflate în captivitate.
„Continuăm să aducem ucrainenii acasă din captivitatea rusă. Astăzi au fost eliberați 160 de militari. Toți se aflau în captivitate încă din 2022”, a transmis liderul ucrainean.
Președintele Ucrainei a mulțumit echipei implicate în negocieri și unităților aflate pe front, despre care a spus că, prin acțiunile lor, contribuie la posibilitatea realizării schimburilor de prizonieri.
„Ne amintim de toți cei care rămân în captivitate. Verificăm fiecare nume. Trebuie să îi aducem pe toți acasă – atât militarii, cât și civilii”, a afirmat Zelenski.
Printre cei eliberați se află apărători ai Azovstal
Potrivit autorităților ucrainene, majoritatea militarilor eliberați au fost capturați în primele luni ale invaziei ruse începute în februarie 2022.
We continue bringing Ukrainians home from Russian captivity. Today, 160 servicemembers were released from captivity. All of them had been held captive since 2022.
Among those released today are servicemembers of the Armed Forces of Ukraine, the State Special Transport Service,… pic.twitter.com/f8ZDyEgJTb
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 26, 2026
Între aceștia se află numeroși apărători ai orașului Mariupol și ai uzinei Azovstal, simbol al rezistenței ucrainene în timpul asediului orașului.
Coordonatorii schimbului au precizat că 115 dintre militarii repatriați au participat la apărarea Mariupolului.
De asemenea, au fost eliberați 58 de ofițeri, iar persoanele repatriate au vârste cuprinse între 26 și 66 de ani. Toți vor beneficia de evaluare medicală, tratament, sprijin financiar și programe de recuperare după întoarcerea în Ucraina.
Schimburile de prizonieri, unul dintre puținele canale de dialog
Schimburile de prizonieri continuă să reprezinte unul dintre puținele mecanisme de cooperare funcționale între Ucraina și Rusia în contextul războiului început în 2022.
Potrivit autorităților de la Kiev, acesta este al 76-lea schimb de prizonieri organizat de la declanșarea invaziei la scară largă, iar prin intermediul acestor operațiuni au fost repatriate până acum peste 9.600 de persoane, militari și civili