VICTORIE SUPERBĂ a României împotriva Portugaliei. Naționala de handbal s-a calificat la turneul final CE 2018 de pe PRIMUL LOC

Naționala României de handbal feminin a învins echipa Portugaliei, cu scorul de 32-28 (19-13), duminică, câștigând astfel Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European de handbal feminin din 2018.

Româncele aveau asigurată calificarea la turneul final, astfel că selecţionerul spaniol Ambros Martin a decis să menajeze o serie de piese de bază şi să dea şansa de a evolua şi altor jucătoare. Din păcate, Andreea Adespii Molnar (HCM Râmnicu Vâlcea) s-a accidentat destul de grav la genunchi în prima parte a meciului, scrie Agerpres.

Tricolorele s-au desprins la opt goluri în prima repriză (17-9, 18-10), dar la pauză a avut doar şase în plus, 19-13. Deşi a condus la opt goluri şi în partea secundă, 23-15, 24-16, România a câştigat în cele din urmă cu 32-28.