Universitatea Craiova, victorie la limită cu Dinamo. „Câinii” au o situație disperată

Universitatea Craiova, victorie la limită cu Dinamo. „Câinii” au o situație disperatăOltenii s-au impus la limită. sursa: Facebook

Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 1-0 partida disputată, duminică, pe „Ion Oblemenco”, cu Dinamo. Echipa din Ștefan cel Mare pare să nu poată ieși din zona retrogradării.

Antrenorul bulgar Ivailo Petev a debutat cu o victorie pe banca tehnică a echipei Universitatea Craiova, 1-0 (1-0) cu Dinamo, duminică, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'', în etapa a 16-a a Superligii de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Marian Danciu (5), din centrarea lui Nicuşor Bancu. Universitatea a mai avut o ocazie mare de gol, prin Elvir Koljic (17), singur cu portarul sloven Adnan Golubovic.

Dinamo a ratat două ocazii mari în acelaşi minut (34), însă portarul Laurenţiu Popescu a intervenit foarte bine la şuturile lui Hakim Abdallah şi Lamine Ghezali.

Universitatea Craiova, victorie fără sclipire cu Dinamo

Dinamo a marcat în min. 85, prin portughezul Goncalo Gregorio, dar golul a fost anulat de arbitrajul video, pentru henţ comis de Hakim Abdallah.

Jocul a fost întrerupt circa patru minute în repriza secundă (min. 53-57) din cauza torţelor aruncate pe teren de galeria echipei gazdă.

Universitatea venea după patru etape consecutive fără victorie, două egaluri şi două eşecuri.

Dinamo a ajuns la zece etape consecutive fără victorie, trei egaluri şi şapte înfrângeri. „Câinii” sunt pe locul al 15-lea, cu 10 puncte. Înaintea ultimei clasate, FC Botoșani, care a strâns 8 puncte. Și care a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 3-3 cu cei de la FC Voluntari. A fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestui sezon al Ligii I.

Echipa din Ștefan cel Mare are mari probleme și se află în zona retrogradării de la începutul acestui sezon

Dinamo nu a mai învins-o pe Universitatea Craiova din data de 15 decembrie 2018 (3-0, triplă Mattia Montini). Au urmat opt victorii ale Universităţii (inclusiv cea de duminică), Dinamo marcând doar două goluri şi primind 22.

Universitatea Craiova - FC Dinamo Bucureşti 1-0 (1-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova A marcat: Marian Danciu (5). Arbitru: Andrei Florin Chivulete; arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Andrei Constantinescu (toţi din Bucureşti); al patrulea oficial: Robert Avram (Piteşti) Arbitru video: Istvan Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Bogdan Gheorghe (Bucureşti).