Unirea, victorie vitală

Unirea Urziceni s-a impus ieri, la Galaţi, în faţa Oţelului, cu scorul de 2-0 şi îşi continuă parcursul de excepţie din acest sezon în Liga I la fotbal.

Ialomiţenii s-au impus graţie golurilor reuşite de Dacian Varga, în minutul 66, şi de Onofraş, în ultimul minut de joc.

La cererea conducerii gălăţene, partida a fost oficiată de arbitri străini, fiind aleasă o brigadă din Rusia, condusă la centru de Iuri Baskakov.

Urziceniul avea nevoie de o victorie în partida de la Galaţi pentru a rămâne în lupta pentru titlu şi pentru a putea aborda cu un moral ridicat finalul de foc al acestui sezon. Echipa antrenată de Dan Petrescu urmează să le întâlnească, în ultimele trei etape, pe Dinamo, FC Timişoara şi Steaua, un bilanţ pozitiv în aceste confruntări putând să transforme echipa ialomiţeană într-o campioană-surpriză a întrecerii interne sau măcar într-o prezenţă inedită în preliminariile Ligii Campionilor, acolo unde va ajunge ocupanta locului doi. Eurogolul lui Varga a decis soarta partidei

Urziceni a dominat teritorial în prima repriză şi a fost aproape de deschiderea scorului la ocaziile avute de Rusescu, Frunză şi Bilaşco. Gălăţenii au răspuns printr-un şut al lui Bourceanu, dar Arlauskis a reţinut fără emoţii.

Începutul reprizei secunde a fost la discreţia elevilor lui Petre Grigoraş, care puteau da lovitura prin rezerva Pena şi prin nigerianul Ibeh, dar goalkeperul oaspeţilor a reuşit să respingă în corner.

Cea mai importantă fază a meciului s-a petrecut în minutul 66. Kolev a respins un şut al lui Bilaşco, mingea a fost preluată la marginea careului de Dacian Varga, care a reuşit să marcheze golul victoriei cu o execuţie de mare jucător. Până la final, Unirea a mai ratat câteva ocazii uriaşe, Onofraş a reuşit să înscrie în ultimul minut al partidei, iar trupa „Bursucului” adulmecă în continuare titlul.

LIGA I

OŢELUL - URZICENI .................0-2 Marcatori: D. Varga (66), Onofraş (90) OŢELUL: Kolev 5 - Cârjă 4, Sârghi 5, Jelev 5, S. Ilie 4 (70, G. Paraschiv 5) - L. Iorga 4, Bourceanu 5, Giurgiu 5 (73, Gado 4), Sălăgean 5 - Elek 5 (46, Pena 5) - Ibeh 4. Antrenor: Petre Grigoraş URZICENI: Arlauskis 6 - Bordeanu 6, Galamaz 6, B. Fernandes 5, Brandan 6 - D. Varga 7, Ricardo 6, I. Apostol 5, S. Frunză 6 (87, Pădureţu) - Rusescu 6 (62, T. Bălan 5), Bilaşco 5 (80, Onofraş). Antrenor: Dan Petrescu S

tadion: „Oţelul” - Galaţi; Spectatori: 6.000; Eliminat: Cârjă (79) Arbitri: I. Baskakov 7 - T. Kalugin 7, A. Averianov 7 (toţi din Rusia)