Unirea, prea mică pentru un Hamburger atât de mare

Fotbaliştii de la Unirea Urziceni nu le-au putut face faţă celor de la Hamburger SV, una dintre forţele campionatului german, şi au părăsit aseară Cupa UEFA din turul întâi.

După o primă manşă remarcabilă, în care au plecat neînvinşi din Germania (jocul s-a încheiat nedecis, scor 0-0), ialomiţenii s-au prăbuşit în meciul de pe teren propriu. Nemţii s-au impus cu 2-0 (1-0) şi sau calificat în grupele competiţiei. După o repriză în care s-au ţinut bine, în pofida golului primit, băieţii lui Dan Petrescu au căzut fizic şi psihic după pauză, permiţându-le germanilor să se desprindă. Şi gazdele au marcat, dar golul a fost anulat, corect, pe motiv de ofsaid.

Guerrero pretinde că a fost pălmuit

> La sfârşitul primei reprize a avut loc o încăierare generală între jucători. De la Unirea, cei mai răi au fost Pablo Brandan şi Jacob Burns. Peruanul Paolo Guerrero, atacant la Hamburger SV, i-a făcut semne arbitrului că, în îngrămădeală, un adversar l-a pălmuit. Altădată în mijlocul scandalurilor, pe care le provoca şi le întreţinea, Mihai Stoica, actual preşedinte la Unirea şi fost şef la Steaua, a căutat să potolească spiritele încinse.

> „Luptaţi pentru glorie, intraţi în istorie!“, a fost îndemnul fanilor ialomiţeni. Mesajul era scris pe o pânză albă atârnată pe gardul din spatele uneia dintre porţi. Încurajă rile spectatorilor ialomiţeni au fost anemice, iar în partea a doua - inexistente. Totuşi, la final, ialomiţ enii şi-au aplaudat echipa şi l-au ovaţionat pe Dan Petrescu.

> La partidă a asistat şi Gică Hagi. În curtea stadionului, fostul mare internaţional a fost înghesuit de un italian care l-a recunoscut şi care, în drum spre „oficială“, i-a turuit la ureche verzi şi uscate.

Spectatorilor li s-a cerut să nu mai fluiere!

> Dumitru Bucşaru, discretul patron al ialomiţenilor, l-a adus la meci, cu maşina, pe Adalbert Kassai, oficial al FRF. Bucşaru este proprietarul unui Bentley asemănător cu cel condus de Adrian Mutu. „Pe Mircea Sandu l-am trimis la Vaslui, iar eu am venit aici. Trebuie să trecem cu bine peste această zi de joi în cupele europene, apoi ne vom concentra asupra meciului naţionalei cu Franţa“, a comentat Bela.

> În repriza a doua, de la staţia de amplificare, crainicul Gabi Safta a făcut apel la spectatori să nu mai fluiere, fiindcă îi induc în eroare pe jucători! Solicitarea a fost făcută din ordinul observatorului ceh Petr Fousek.

CUPA UEFA

UNIREA URZICENI - HAMBURGER SV . . .0-2 Marcator: Petrici (25 şi 49)

UNIREA: Arlauskis 6 - Nicu 5, Galamaz 5, Mehmedovici 4, Bordeanu 4 - Mara 5, Burns 4 (56, I. Apostol 5), Brandan 4 (58, S. Frunză 5), T. Bălan 5 - Onofraş 4 (66, Dănălache 4), Bilaşco 5. Antrenor: Dan Petrescu

HAMBURGER: Rost 6 - Demel 6, Reinhardt 7, Mathijsen 7, Atouba 6 - Trochowski 6 (88, Torun), Jarolim 6, De Jong 7, Jansen 7 (83, Benjamin) - Guerrero 6 (77, Olici), Petrici 8. Antrenor: Martin Jol

Stadion: „Unirea“ - Urziceni; Spectatori: 6.500; Arbitri: S. Kaldma 6 - H. Reinvald 6, D. Vinogradov 6 (toţi din Estonia);