Un român, erou în derby-ul AC Milan - Inter Milano. Ciprian Tătărușanu a intervenit într-un moment decisiv

Portarul Ciprian Tătărușanu a apărat o lovitură de la 11 metri în derby-ul încheiat la egalitate, scor 1-1, de AC Milan și Inter Milano, duminică seara.

Ciprian Tătărușanu (35 de ani), fost internațional român, a fost titular, duminică seara, în derby-ul pe care echipa sa, AC Milan, l-a încheiat la egalitate, scor 1-1, pe teren propriu, cu concitadina Inter Milano. Românul a contribuit decisiv, pentru că în minutul 27, la scorul de 1-1, a apărat o lovitură de la 11 metri ce a fost executată de argentinianul Lautaro Martinez.

Românul Ciprian Tătărușanu a apărat un penalty în meciul AC Milan - Inter Milano

El fusese învins în minutul 11, de la punctul cu var, de Hakan Calhanoglu, iar Milan egalase în minutul 17, după autogolul lui Stefan de Vrij. În clasamentul din Serie A, Napoli și AC Milan se află la egalitate de puncte - 32. Inter Milano este pe ultima treaptă a podiumului cu 25 de puncte.

Dacă ne referim strict la portari, trebuie să-l laud pe Tătărușanu. Toată lumea îl critică și vorbește despre el. Nu sunt de acord. Nu este un fenomen, dar în poartă îți dă siguranță!”, a spus Mario Ielpo pentru Gazzetta dello Sport.

Ciprian Tătărușanu a devenit titular la AC Milan, după ce omul de bază, francezul Mike Maignan, s-a accidentat. „Nu sunt rezerva nimănui. În cariera mea am apărat în atâtea meciuri, am multă experienţă şi m-am antrenat întotdeauna la maximum pentru a fi pregătit la momentul potrivit, când a avut nevoie Milan”, afirma fostul internațional român.

Și-a lăudat antrenorul pentru evoluțiile foarte bune pe care le are AC Milan în Serie A

În ceea ce privește evoluțiile bune ale celor de la AC Milan, în acest sezon, Tătărușanu spunea recent. „Văzând ceea ce face în fiecare zi la antrenamente, nu sunt surprins de rezultatele bune. Sunt surprinzătoare doar pentru cei din exterior. Mister (Stefano) Pioli a făcut o treabă bună citind bine partiturile tehnice din meciuri, pentru că în cele 90 de minute sunt multe momente care trebuie interpretate, iar noi ştim să o facem bine”.