Un ciclon lovește România în forță. Furtuni violente în toată țara
- Andrei Arvinte
- 6 august 2025, 14:12
furtuna / sursa foto: arhiva EVZUn ciclon periculos s-a instalat deasupra României, aducând cu el un front violent de instabilitate atmosferică. Meteorologii avertizează că în orele și zilele următoare, mai multe regiuni ale țării vor fi lovite de furtuni severe, ploi torențiale, grindină și posibile inundații rapide. ANM și INHGA au emis coduri portocalii și galbene, iar autoritățile cer populației să fie în alertă.
Un cliclon a lovit România
Primele efecte ale ciclonului se resimt deja în nordul țării, unde aversele torențiale, vântul puternic și descărcările electrice au determinat ANM să emită Cod Portocaliu de vreme severă imediată pentru mai multe localități din județele Suceava și Maramureș.

furtună. Sursa foto: Pixabay
Se înregistrează deja acumulări de peste 30 l/mp, vânt cu rafale ce pot atinge 80 km/h și grindină de mici dimensiuni. Norii de furtună vin în valuri și se deplasează rapid spre centrul și estul țării.
Alerte hidrologice: risc crescut de viituri
Pe fondul ploilor abundente, Institutul Național de Hidrologie a emis Cod Portocaliu de inundații, valabil pentru râuri din Suceava, Botoșani, Neamț, Harghita și Iași, în intervalul 6 august, ora 13:00 – 24:00. Sunt posibile scurgeri pe versanți, torenți și viituri rapide pe râurile mici, cu potențial de inundații locale.

Inundații. Sursa foto. Facebook
În paralel, o avertizare Cod Galben hidrologic este activă până joi dimineață în peste 20 de județe din Transilvania, Moldova și sudul țării.
Coduri în lanț pentru instabilitate atmosferică
Instabilitatea atmosferică se extinde. ANM a emis Cod Galben pentru vijelii, ploi și grindină în județe precum Cluj, Brașov, Bacău, Mureș, Vaslui, Vrancea, Prahova, Argeș, Gorj, Vâlcea, dar și în zona montană a Moldovei și Transilvaniei. Sunt prognozate rafale de 70 km/h, descărcări electrice și căderi de grindină de 2–3 cm.
În județele Suceava, Botoșani, Neamț și Iași, miercuri între orele 13:00 și 19:00 este activ un Cod Portocaliu pentru vijelii deosebit de puternice, grindină și averse de peste 50 l/mp.
Un alt Cod Galben intră în vigoare miercuri seară, vizând Dobrogea și sudul Moldovei. Vântul va sufla cu intensificări, depășind local 70 km/h, amplificând disconfortul termic și favorizând formarea de furtuni.
În Capitală, canicula persistă, cu temperaturi de până la 36°C și disconfort termic accentuat. Totuși, meteorologii avertizează că începând de joi, instabilitatea atmosferică va crește, cu șanse de averse și descărcări electrice în a doua parte a zilei.