Tripla campioană mondială dă peste dubla câștigătoare

Germania tânjește la cel de-al patrulea titlu din istorie, pentru a egala Italia, iar Argentina visează la cel de-al treilea.

Argentina, două finale pierdute

Ambele naționale au marcat istoria turneelor finale, datorită rezultatelor excelente pe care le-au reușit de-a lungul timpului. Argentina a jucat finala primului Mondial, în 1930. Atunci, „pumele” au pierdut în fața Uruguayului, scor 2-4. Primul succes a venit în 1978, chiar la Buenos Aires, contra Olandei (scor 3-1, la finalul prelungirilor). În 1986, sud-americanii au învins în finală, Germania (scor 3-2), iar patru ani mai târziu au capitulat contra nemților, scor 0-1. În afara celor două meciuri disputate contra argentinienilor, nemții au mai evoluat de șase ori în ultimul act al turneelor finale. În 1954 au cucerit primul titlu, după victoria obținută împotriva Ungariei, scor 3-2, iar în 1966 au cedat în fața Angliei (scor 2-4, după prelungiri). În 1974, conduși de Franz Beckenbauer și Gerd Muller, germanii au devenit campionii lumii, la ediția găzduită de RFG. De asemenea, la turneul din 1982, Germania a fost învinsă, de Italia, scor 1-3. Ultima finală jucată a fost cea din 2002, atunci când europenii au cedat în fața Braziliei, scor 0-2.