Tot mai multe firme din România, pe maginea prăpastiei. Datele arată înfricoșător
- Raluca Dan
- 26 februarie 2025, 23:51
Sursa: PixabayÎn 2024, în România au fost deschise 7.274 de proceduri noi de insolvenţă, în creştere cu 9,38% faţă de 2023, când au fost înregistrate 6.650 de insolvenţe, conform unui studiu Coface România. Cele mai multe insolvenţe au avut loc în Bucureşti (1.375), urmat de judeţele Bihor (581), Cluj (529) şi Timiş (424). Cele mai afectate sectoare au fost Comerţul (1.927 insolvenţe), Construcţiile (1.510) şi Industria prelucrătoare (860).
Creştere a insolvenţelor în 2024, influenţată de conflictele geopolitice
„Cel mai recent studiu realizat de Coface România arată că în 2024 s-au deschis 7.274 de proceduri noi de insolvenţă faţă de 6.650 în 2023. Instrumentele de plată refuzate au crescut atât ca valoare (+30%), cât şi ca număr (+17%) comparativ cu 2023, dar continuă să rămână sub nivelurile înregistrate în 2019.
Sectorul Comerţ cu ridicata şi cu amănuntul/repararea autovehiculelor şi motocicletelor a raportat cel mai mare număr de insolvenţe respectiv 1.927”, se arată în studiu.
În 2024, conflictele militare, precum războiul din Ucraina şi atacul HAMAS asupra Israelului, au influenţat economia globală, având un impact negativ asupra Uniunii Europene, în special asupra economiei Germaniei.
Aceşti factori geopolitici au dus la o creştere a numărului de insolvenţe în vestul Europei, având un efect de cascadă asupra altor economii, conform studiului.

Sursa foto: Arhiva EVZ
„Anul 2024 poate fi definit ca un an marcat de o creştere moderată a numărului de insolvenţe”
În anul precedent, economia României a înregistrat o creştere de aproximativ 1%, comparativ cu 2,1% în 2023 şi 4,1% în 2022. Inflaţia ridicată de 5,1% în decembrie 2024 va exercita presiuni asupra companiilor, prin costurile mari de finanţare şi scăderea consumului.
Deficitul fiscal, estimat la 8,6% din PIB în 2024, reprezintă principala vulnerabilitate macroeconomică pentru 2025, faţă de 5,68% în 2023.
„Anul 2024 poate fi definit ca un an al decelerării creşterii economice, marcat de un deficit fiscal mare şi de o creştere moderată a numărului de insolvenţe.
Având în vedere impactul fiscal semnificativ asupra mediului de afaceri ne putem aştepta în continuare la creşterea riscului presiunilor fiscale, diminuarea consumului real, extinderea termenelor de plată către furnizori, amplificând riscul de insolvenţă al companiilor vulnerabile.
În acest context, companiile au nevoie să dezvolte strategii de management al riscului, care să poată răspunde provocărilor actuale din piaţă”, a susținut Alina Popa, country manager Coface România.

Sursa foto: Dreamstime.com
Insolvenţă în Comerţ, Construcţii și Industria prelucrătoare
În 2024, cele mai multe insolvenţe au fost înregistrate în Comerţ (1.927), Construcţii (1.510) şi Industria prelucrătoare (860), acestea reprezentând aproximativ 59% din total.
În 2024, aproximativ 37% dintre companiile intrate în insolvenţă aveau o activitate de minim 10 ani. Acestea aveau datorii totale de aproximativ 2,5 miliarde euro la finalul anului 2023. În ultimii 3 ani, numărul insolvenţelor a crescut anual cu 23% în rândul companiilor cu cifră de afaceri între 0,5 şi 5 milioane euro şi cu 35% în cazul celor cu cifră de afaceri peste 5 milioane euro.
„Dacă la finalul anului 2024 creşterea numărului de insolvenţe a fost de 9,38%, pe parcursul perioadei analizate s-a înregistrat o variaţie mare a creşterii numărului de insolvenţe comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2023: între 17,16% la finalul lunii august 2024 şi 7,17% după primele 11 luni ale anului 2024”, a mai adăugat Tiberiu Chesoi, head of Claims Department Coface România.
Județul Bihor, cap de listă
În 2024, cele mai multe insolvenţe au fost înregistrate în Bucureşti (1.375), urmat de judeţele Bihor (581), Cluj (529) şi Timiş (424). Deşi Bucureştiul a avut cele mai multe insolvenţe, Bihor a avut cel mai mare raport de insolvenţe la 1.000 de companii active. Şase judeţe, împreună cu Bucureştiul, au reprezentat 51% din totalul insolvenţelor, în creştere cu 2 puncte procentuale faţă de 2023.
Din cele peste 1,26 milioane de companii active, aproximativ 690.000 au avut o cifră de afaceri de 0 RON până la finalul anului 2023. În 2024, au fost înmatriculate 124.898 persoane juridice (-15% faţă de 2023), iar 83.012 companii au fost radiate, marcând o creştere de 17% faţă de anul anterior.
„Analizând distribuţia sectorială a companiilor înmatriculate în 2024 observăm o tendinţă de scădere a primelor 7 sectoare în funcţie de numărul de companii active economic, care totalizează 77% din companiile active în România, dar care au atras în 2024 sub 70% din totalul companiilor înmatriculate”, a mai arătat studiul.