SuperLiga. UTA Arad și FC Botoșani încheie la egalitate, 2-2, într-un meci tensionat

SuperLiga. UTA Arad și FC Botoșani încheie la egalitate, 2-2, într-un meci tensionat SuperLiga. Egalitate între UTA Arad și FC Botoșani. Sursa foto: Facebook/ UTA Arad

UTA Arad și FC Botoșani au încheiat la egalitate, 2-2 (1-0), într-un meci disputat luni seara pe terenul de acasă al echipei din Arad, în cadrul etapei a 25-a a SuperLigii de fotbal.

UTA a deschis scorul în meciul din SuperLiga prin Tiberiu Căpușă, cu un șut de la marginea careului care a lovit bara și a intrat în poartă, după ce oaspeții au lovit și ei bara prin Romario Benzar.

Remiză spectaculoasă între UTA Arad și FC Botoșani în SuperLiga

FC Botoșani a reușit să înscrie de două ori în primele zece minute ale reprizei secunde, prima dată în cadrul Superligii prin Enzo Lopez (51), apoi prin Gabriel David (56).

Arădenii au întâmpinat o situație și mai dificilă când fundașul guineean Ibrahima Conte a fost eliminat în minutul 73 pentru o intrare intenționată asupra lui Eduard Florescu. Decizia a fost confirmată de VAR.

FC Botoșani putea închide meciul, dar Juan Kaprof a trimis un lob prea slab peste portarul Florin Iacob (86), acesta reușind să se întoarcă și să respingă mingea care se îndrepta spre poartă.

Camera VAR. Sursa foto: Buurserstraat386 | Dreamstime.com

UTA a egalat în minutul 90

În minutul 90, UTA a reușit să egaleze prin uruguayanul Ariel Lopez, marcând cu o lovitură de cap după un corner executat de kenyanul Eric Omondi. Portarul Răzvan Ducan a fost surprins într-o poziție defensivă greșită.

UTA se poate mândri cu o serie de trei meciuri fără înfrângere în SuperLiga, înregistrând două victorii și un egal în această perioadă.

FC Botoșani a suferit doar o înfrângere în ultimele cinci partide din campionat (trei victorii și un egal).

Şi meciul tur s-a încheiat cu acelaşi rezultat, 2-2, potrivit Agerpres.

FC Botoșani și UTA Arad.

Egalitate între FC Botoșani și UTA Arad. Sursa foto: Facebook/ FC Botoșani

SuperLiga. Cele două echipe s-au mai întâlnit de nouă ori

Cele două echipe au avut nouă întâlniri în principalul campionat intern. Fiecare echipă a obținut trei victorii, iar alte trei meciuri s-au încheiat la egalitate.

Ultima lor confruntare directă din SuperLiga României a avut loc pe 23 septembrie 2023. Atunci FC Botoșani a jucat împotriva lui UTA Arad, rezultând un scor de 2-2.

Atunci, golurile au fost marcate de Florescu și Ilicic pentru FC Botoșani, respectiv de Carp și Cooper pentru UTA Arad.