SuperLiga. Hermannstadt învinge UTA Arad cu 3-1, într-un meci în deplasare

SuperLiga. Hermannstadt învinge UTA Arad cu 3-1, într-un meci în deplasare SuperLiga. Sursa foto: Facebook

Echipa Hermannstadt a obținut o victorie importantă vineri, în deplasare, în fața echipei UTA Arad, cu scorul de 3-1, într-un meci din etapa a patra a play-out-ului din SuperLiga.

După o primă ocazie ratată de Fabry, Hermannstadt a reușit să deschidă scorul în minutul 20. Daniel Paraschiv a marcat dintr-un penalty acordat în minutul 17, după o acțiune creată de Gabi Iancu.

SuperLiga. Hermannstadt câștigă în deplasare împotriva UTA Arad

Înainte de pauză, Ianis Stoica, Murgia și Fabry au avut și ei ocazii de a marca, însă nu au reușit să capitalizeze.

În repriza a doua, echipa Hermannstadt și-a consolidat avantajul pe tabelă. Daniel Paraschiv a reușit un hat-trick, marcând de două ori în minutele 46 și 49. În minutul 63, Claudiu Micovschi a redus din diferență pentru echipa gazdă.

Meciul de la Arad s-a încheiat cu o ocazie ratată în prelungiri de către Alexandru Tudorie.

După această victorie, Hermannstadt a urcat pe primul loc în clasamentul play-out-ului din SuperLiga, acumulând 27 de puncte, la fel ca și UTA.

Hermannstadt vs. UTA Arad

Sursa foto: Hermannstadt/ Facebook

SuperLiga. UTA Arad: Kucher – Căpuşă (Rodrigues ’74), Benga, Conte, Trif – Vulturar (Pop ’78), Joao Pedro (Freitas ’52), Fabry (Ezekiel ’52) – Micovschi, Luckassen (Tudorie ’74), Omondi.

Antrenor: Mircea Rednic.

FC Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan (Ionuţ Stoica ’46), Opruţ – Balaure (Oroian ’90), Mino Sota, Murgia, Ianis Stoica (D. Iancu ’73) – G. Iancu (Biceanu ’73), Paraschiv (Neguţ ’83).

Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: J. Pedro ’44, Iacob ’51, Freitas ‘66 / Stoica ’59, Butean ‘66

Arbitri: Bogdan Dumitrache – Mihăiţă Necula, Cosmin Vatamanu – George Cătălin Roman

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic, Cristina Trandafir

Observatori: Teodora Albon, Romolus Gabor.

SuperLiga, etapa cu numărul patru din play-out

Sâmbătă și duminică vor avea loc alte meciuri importante din etapa a patra a play-out-ului Superligii.