Superliga. Farul Constanța - UTA Arad, 2-2. Inspirația lui Rednic

Superliga. Farul Constanța - UTA Arad, 2-2. Inspirația lui Rednic Sursa foto: Farul Constanța/ Facebook

Campioana din Superliga, Farul Constanța a remizat pe teren propriu în fața Bătrânei Doamne, într-o restanță din etapa a V-a din campionatul intern de fotbal.

Superliga: restanță din etapa a V-a. Farul Constanța a remizat, 2-2 acasă în fața celor de la UTA Arad. Bătrână Doamnă început partida cu dreptul și după 45 de minute de joc a intrat cu un avantaj la cabine.

Superliga: Hagi mai face un pas greșit

Marinarii au reușit să reducă diferența, dar nu au punctat decisiv pentru a obține toate punctele. Echipa trimisă în teren de Mircea Rednic a avut una dintre cele mai bune reprize de când tehnicianul se află pe banca arădenilor. La finalul primelor 45 de minute, la capitolul ocazii Bâtrâna Doamna conducea detașat. În dreptul marinarilor a fost trecută o singură șansă clară de a marca.

În pofida faptului că Farul Constanța a fost considerată favorită, UTA a făcut un meci care a întrecut așteptările și celor mai optimiști fani. Hagi mai bifează un pas greșit în campionat în timp ce remiza de astăzi le oferă o gură de aer elevilor lui Mircea Rednic. Arădenii au fost cei care au punctat primii prin Micovschi în minutul 7 și Fabry douăzeci de minute mai târziu.

Pentru Farul Constanța au înscris Rivaldinho și Artean în minutul 24 respectiv 50. Aproape 3.000 de spectatori au asistat la meciul dintre UTA și Farul Constanța. Bătrâna Doamnă a început tare prima repriză. Arădenii au trecut în avantaj prin reușita lui Micovschi după doar șapte minute de joc.

Sursa foto: Inquam Photos / Alex Nicodim

UTA Arad a terminat prima repriză în avantaj

Echipa lui Gheorghe Hagi a restabilit egalitatea prin lovitura de cap trimisă de Rivaldinho. Tabela de marcaj avea să fie din nou modificată în favoarea celor de la UTA. Fabry a expediat un șut puternic din suprafața de pedeapsă.

La cinci minute după ieșirea de la cabine, Artean restabilește egalitate cu o reluare simplă din apropierea careului. Budescu a executat impecabil un corner, iar apărarea oaspeților s-a poziționat greșit, lăsându-l pe Artean să înscrie cu un șut simplu din careul mic.

Mircea Rednic a fost inspirat cu titularizarea jucătorului Reagy Ofosu, neamțul este la primul meci ca titular la arădeni și a făcut o primă repriză impecabilă, cu două pase de gol. De partea cealaltă, Gustavo Da Costa este al 14-lea stranier titularizat de Hagi, informează portalul gsp.