LIGA CAMPIONILOR. Steaua - Ludogoreț, 1-0. Chipciu a ratat un penalty, dar a adus victoria pentru campioana României

14-08/22mainalex4701-465x390
Autor: | | 7 Comentarii | 2190 Vizualizari

Steaua a învins, marți, formația bulgară Ludogoreț, scor 1-0, într-un meci disputat pe „Arena Națională”, care a contat pentru turul play-off-ului Ligii Campionilor.

Campioana României a avut mult de furcă în partida jucată, marți, pe teren propriu, cu Ludogoreț, câștigătoarea ultimelor trei ediții ale campionatului Bulgariei. Steliștii s-au impus cu scorul de 1-0, în finalul partidei-tur din play-off-ul Ligii Campionilor, și au o șansă importantă de calificare în grupele celei mai importante competiții de fotbal intercluburi. „Militarii” au dominat meciul în majoritatea celor 90 de minute, și-au creat câteva ocazii importante de a înscrie, dar bulgarii au rezistat eroic.

Un moment cheie s-a petrecut în minutul 34, atunci când Alex Chipciu a ratat un penalty acordat după un fault comis în careu asupra lui Lucian Sânmărtean. Chipciu avea să dreagă busuiocul în minutul 88, atunci când a spart gheața în minutul 88 și a adus victoria pentru formația antrenată de Costel Gâlcă.

Iată rezultatele înregistrate marți în play-off-ul Ligii Campionilor

Steaua - Ludogoreț 1-0

Chipciu (88)

FC Copenhaga - Bayer Leverkusen 2-3

Jorgensen (9), Amartey (13) / Kiessling (5), Bellarabi (31), Son (42)

Napoli - Athletic Bilbao 1-1

Higuain (68) / Munian (41)

Red Bull Salzburg - Malmo 2-1

Schiemer (16), Soriano (54) / Forsberg (90+1)

Beșiktaș - Arsenal 0-0

LIVE

Steaua - Ludogoreț, 1-0

Echipe de start: Chipciu (88)

Steaua: Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliţă, Breeveld - Ad. Popa, Stanciu, Sânmărtean - Chipciu

Ludogoreț: Stoyanov – Minev, Terziev, Moţi, Caicara – Dyakov, Zlatinski – Misidjan, Marcelinho, Aleksandrov – Hamza

Meciul s-a încheiat.

min. 88: GOOOLLLL Steaua!!! Chipciu a deschis scorul cu un șut necruțător, de la 7 metri.

min. 86: Keșeru a șutat din lovitură liberă, de la 30 de metri, mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

min. 82: Chipciu a scăpat singur spre poarta adversă, dar a întârziat șutul și a fost deposedat.

min. 68: Marcelinho a reluat cu capul peste poartă.

min. 62: Varela reia cu capul de la 4 metri, Stoyanov reține, dar a fost ofsaid.

min. 48: Aleksandrov a șutat din voleu, în bară.

A început partea a doua a meciului.

S-a încheiat prima repriză.

min. 45+1: Chipciu a șutat în stânga lui Stoyanov, dar portarul bulgarilor a respins în corner.

min. 38: Adi Popa șutează în diagonală, de la 18 metri, dar mingea trece peste țintă.

min. 34: Chipciu a ratat lovitura de pedeapsă!

min. 33: Sânmărtean a fost faultat în careu și este penalty pentru Steaua.

min. 32: Misidjan a șutat mult pe lângă poarta lui Arlauskis.

min. 24: Prepeliță respinge excelent un contraatac al bulgarilor, după ce respinge în corner.

min. 10: Szukala reia cu capul pe lângă poartă, după un corner bătut de Stanciu.

min. 4: Chipciu a șutat peste poartă de la 22 de metri.