Steaua, eliminată din Europa după înfrângerea de la Villarreal

„Roș-albaștrii” au părăsit Liga Europa, după eșecul suferit, aseară, în Spania, scor 1-2

Steaua a fost învinsă, aseară, în deplasare, de Villarreal, scor 1-2, în ultima etapă a Grupei L, și a ratat calificarea în „primăvara europeană” a Ligii Europa.

Susținuți de 6.000 de români

Steliștii s-au simțit confortabil pe „El Madrigal”, pentru că au fost încurajați de aproximativ 6.000 de români care locuiesc în Spania. Un număr impresionant de susținători, ținând cont că echipa lui Reghecampf a jucat ultimele confruntări de pe „Arena Națională” în fața câtorva pâlcuri de oameni.

Pentru a fi sigură de calificarea în „primăvara europeană”, Steaua avea nevoie de o victorie, dar lucrurile au mers foarte prost în prima repriză. Gazdele au deschis scorul în minutul 15, prin Nicola Sansone, care l-a învins pe Florin Niță în doi timpi.

Transformare în repriza a doua

Oaspeții nu au avut reacție și au practicat în prima repriză un joc lipsit de nerv, fără sclipire la construcție, fără ocazii demne de consemnat. Steliștii s-au metamorfozat însă în actul al doilea și au reintrat în joc. Gabi Tamaș a centrat de pe partea dreaptă, iar Vlad Achim, abia intrat pe teren, a reluat în poarta ibericilor (55).

Tamaș, una caldă, alta rece

Lucrurile păreau să meargă bine pentru formația lui Laurențiu Reghecampf, care a prins curaj și a început să dea târcoale porții adverse, în căutarea unui gol victorios. Însă, în minutul 78, Gabi Tamaș a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Chiar și în inferioritate, „roș-albaștrii” au continuat să spere, dar au fost taxați de adversari, care au punctat prin Manuel Trigueros, cel care a trimis un lob superb peste Niță (88). În cealaltă partidă a grupei, Osmanlispor a trecut, acasă, de FC Zurich, 2-0, și va evolua în „primăvara europeană”, alături de Villarreal.