CUPA ROMÂNIEI. Steaua A ÎNVINS chinuit în mlaștina de la Suceava și s-a calificat în „optimi”. Gigi Becali anunță o amendă RECORD pentru un jucător: „Nu vreau să-i iau banii, dar nu pot să-l las așa”

Steaua s-a calificat în „optimile” Cupei României, după ce a câștigat la Suceava, în fața Forestei, scor 2-1. La final, Gigi Becali a anunțat o sancțiune usturătoare pentru un jucător.

Steaua s-a calificat, joi, în optimile de finală ale Cupei României, după victoria obținută pe terenul Forestei Suceava, scor 2-1. Meciul s-a disputat pe un teren nămolos, aproape impracticabil pentru cei 22 de jucători, care s-au chinuit mai mult să-și mențină echilibrul. Steliștii au deschis scorul prin Ovidiu Popescu, în minutul 9, dar gazdele au egalat prin Marius Matei, în minutul 18. „Roș-albaștrii” au reușit golul victoriei în partea secundă, datorită lui Adnan Aganovici (47).

După meci, patronul Gigi Becali a anunțat că-l va amenda pe Gabi Tamaș, după ce fundașul a băut din nou, în Centrul Vechi al Capitalei. „Cel mai prost stăm la fundașii centrali. Tamaș e un fotbalist extraordinar, dar nu pot rămâne indiferent la lucrurile pe care le face. Nu se poate așa la infinit. Nu poți să-ți pui baza în el. În timpul liber poate face ce vrea, dar dacă la 8 trebuie să fii la antrenament, te mai trezești la 7 după o noapte pierdută?! Demonii nu-l lasă! La Steaua nu s-a permis niciodată așa ceva, am făcut o expcepție cu el. Acum toți ne-am sfătuit. Se supără băieții ceilalți. Problema mea e să pot să liniștesc echipa, pe ceilalți jucători, să nu creadă că se poate așa ceva la Steaua. Pentru escapadele lui Tamaș, e posibil să îl amendăm cu 50.000 de euro. Eu nu vreau să-i iau banii, dar nici nu pot să-l las așa, să se supere ceilalți", a spus Becali, la sport.ro.