Umilință cu repetiție pentru Halep

Simona a fost învinsă, ieri, fără drept de apel, în „optimile” de la Beijing, de chinezoaica Shuai Zhang. Românca a pierdut cu scorul de 0-6, 3-6, în fața unei adversare care o eliminase și la Melbourne

Simona Halep (locul 5 WTA) n-a strălucit, în această săptămână, în cadrul turneului de la Beijing. Sportiva din Constanța a fost eliminată, ieri, în faza optimilor de finală, după ce a pierdut uimitor, în fața chinezoaicei Shuai Zang (36 WTA), scor 0-6, 3-6.

Întâlnirea n-a avut istoric și a durat doar 59 de minute! Se poate vorbi despre o mare umilință suferită de Simona, care era creditată cu mari șanse de calificare în sferturile de finală ale turneului dotat cu premii în valoare de 5.424.394 de dolari. Halep n-a avut reacție în primul act, pe care l-a pierdut fără să-și adjudece vreun game, la capătul a 19 minute.

A pierdut șase, apoi cinci gameuri consecutive

În partea a doua a meciului, românca a dat senzația că s-a dezmeticit și poate reveni. A condus cu 2-0 la gameuri, apoi a avut 3-1. A fost un simplu foc de paie, pentru că Shuai Zhang a bifat cinci gameuri consecutive și s-a calificat în „sferturi”, acolo unde o va înfrunta per britanica Johanna Konta (locul 14 WTA), cea care a dispus de Karolina Pliskova (6 WTA), în trei seturi, scor 6-1, 3-6, 7-6(2).

Urcă pe locul al 4-lea WTA

Pentru participarea de la Beijing, Simona Halep s-a ales cu cun cec în valoare de 62.768 de dolari și 120 de puncte WTA. Ea a participat de cinci ori la turneul asiatic, iar cea mai bună performanță a înregistrat-o în 2014, atunci când a a juns în sferturile de finală.

O altă mare surpriză, la Melbourne

În ciuda eșecului de proporții suferit în capitala Chinei, Simona Halep va urca pe poziția a patra a ierarhiei mondiale, începând de săptămâna viitoare.

Interesant este că tenismena din Constanța a mai suferit o înfrângere dureroasă în fața adversarei de ieri. S-a întâmplat tot în acest an, la Australian Open. Halep s-a aflat față în față cu Shuai Zhang în primul tur al turneului de Mare Șlem și a capotat la capătul a două seturi, scor 4-6, 3-6.

Surpriza a fost uriașă, pentru că la vremea respectivă Simona se afla pe locul al doilea WTA, în timp ce adversara ei se clasa pe poziția 133. Între timp, Shuai Zang a reușit să progreseze enorm și a ajuns pe 36! La general, chinezoaica este în avantaj și conduce cu scorul de 2-1.

Nici Daren Cahill n-a putut salva dezastrul

Daren Cahill, antrenorul Simonei Halep, a încercat să-și aducă eleva pe linia de plutire, la finalul primului set. „O luăm de la zero. Gata! Arată-mi acea inimă mare pe care știu că o ai”, i-a spus australianul. La finalul confruntării de ieri, chinezoaica Shuai Zhang a spus că este nerăbdătoare să reușească noi partide memorabile. Asiatica se simte în formă și are de gând să impresioneze la competiția ce se desfășoară în țara natală. „Nu vreau să mă opresc aici, vreau să continui să-mi îmbunătățesc performanțele. Și vreau s-o fac chiar aici, la Beijing. Abia aștept următoarea confruntare. O să fie un meci foarte interesant”, a declarat Shuai Zhang.