Simona a irosit o șansă istorică

Halep a pierdut un meci electrizant, jucat împotriva Johannei Konta, scor 7-6(2), 6-7(5), 4-6, și nu va urca pe prima poziție WTA

Simona Halep (locul 2 WTA) a fost învinsă, ieri, de Johanna Konta (7 WTA), în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, după un meci epuizant. Românca a ratat prezența în semifinale, după ce a cedat în trei seturi, scor 7-6(2), 6-7(5), 4-6. Românca a jucat sub presiunea mizei uriașe. Două motivații a avut tenismena din Constanța, ca să câștige: calificarea în penultimul act, de unde se vede perspectiva finalei, și saltul pe primul loc în ierarhia mondială.

Halep a demarat perfect și a câștigat primele trei gameuri. Apoi, Konta a redus din diferență, dar imediat, Simona a dus scorul la 4-1, avantaj ce părea a fi liniștitor.

Echilibru total în primele două seturi

A urmat o cădere a jucătoarei „tricolore”, s-a ajuns la 4-4, s-a mers cap la cap până în tie-break, acolo unde românca a închis setul la 7-2. Actul al doilea a stat, la fel ca și primul, sub semnul echilibrului și suspansului.

Nicuna dintre cele două jucătoare n-a bifat vreun break, britanica a servit prima, iar adversara sa a ținut aproape și a egalat de fiecare dată. Astfel s-a ajuns la 6-6 și au reînceput emoțiile unui tie-break apăsător. Halep a avut 5-4, n-a putut să închidă meciul și Konta s-a impus cu scorul de 7-5, după ce a fructificat trei mingi consecutive.

Breakul care a tranșat meciul

Spectacolul de pe Arena Centrală a turneului a continuat cu setul decisiv. Simona și Johanna n-au greșit la serviciu, până la 2-2, moment în care britanica a reușit un break. Evenimentul s-a dovedit a fi decisiv, pentru că, până la final, Halep n-a putut să facă break, iar setul s-a închis la 6-4. Astfel, românca a ratat oportunitatea de-a deveni lideră, începând de săptămâna viitoare.

În semifinale, Konta va evolua împotriva americancei Venus Williams. Fosta lideră WTA, în prezent pe locul 11 mondial, a câștigat, ieri, confruntarea letona Jelena Ostapenko (13 WTA), după două seturi, scor 6-3, 7-5.

Marea revelație de la Roland Garros a reușit un turneu foarte bun și la Wimbledon și a bifat pentru prima dată în carieră sferturile de finală. Venus are în palmares șapte titluri din Mare Șlem, din care cinci au fost bifate pe iarba de la Wimbledon (2000, 2001, 2005, 2007 și 2008). De asemenea, sora Serenei s-a impus la US Open, în 2000 și 2001.