Şi rivalii o văd pe Steaua campioană

Steaua pare să se fi desprins decisiv în clasamentul Ligii I la fotbal. După victoria cu scorul de 2-1 obţinută duminică seară, la Constanţa, cu Săgeata Năvodari, "roş-albaştrii", ocupanţii fotoliului de lider, s-au distanţat la 8 puncte de Astra Giurgiu, echipa de pe locul 2, şi la 11 de Petrolul Ploieşti, formaţia aflată pe cea de-a 3-a poziţie.

Din actuala ediţie de campionat mai sunt de jucat fix 10 etape, dar opinia generală este că Steaua a câştigat deja titlul cu numărul 25 din istoria ei. "Consider că Steaua este deja campioană. Nu văd cine ar putea să o ajungă", a opinat Flavius Stoican, antrenorul rivalilor de la Dinamo, cu care Steaua se  va duela joi, pe "Arena Naţională" (ora 20.30, Pro TV), în prima manşă din semifinalele Cupei României. Stanciu, schimbat după doar o jumătate de oră Victoria Stelei în faţa celor de la Săgeata Năvodari a fost obţinută mai greu decât s-ar fi crezut, "roş-albaştrii" trezindu- se conduşi pe tabela de marcaj în minutul 6. "A fost un meci greu, mai ales că am jucat pe un teren execrabil. Important este însă că am reuşit să câştigăm toate cele trei puncte", a comentat antrenorul Laurenţiu Reghecampf, la Digi Sport. "Reghe" a operat prima modificare în echipă încă din minutul 30, când Keşeru a fost trimis în teren în locul lui Nicuşor Stanciu. Schimbarea s-a dovedit inspirată, de vreme ce Keşeru a transformat penalty- ul din care Steaua a egalat şi i-a centrat decisiv lui Varela la golul doi.