Sepsi pierde cu 2-1 în fața CFR Cluj. Jucătorii lui Dan Petrescu se mențin pe poziția 3 în play-off Sursa: Facebook/ Dan Petrescu

CFR Cluj a învins-o pe Sepsi cu scorul 2 -1, în meciul care deschide etapa 9 a play-off-ului Ligii 1. Clujenii au înscris golul victoriei pe finalul jocului, în minutul 82, prin Janga după ce au condus din minutul 33 și până în 43. Meciul s-a încheiat cu șapte minute de prelungire peste cele 90 prevăzute de regulamentul oficial. Cei de la Sepsi termină play-off-ul pe poziția a 6-a, lucru pe care îl știau încă din debutul partidei.

După un meci care a durat în jur de 97 de minute, CFR Cluj a obținut o victorie prețioasă în lupta pentru titlul de campioană în SuperLiga la fotbal. Jucătorii lui Dan Petrescu s-au impus printr-un gol înscris în minutul 82, de Janga, după ce s-au văzut egalați, în prima repriză. CFR Cluj a deschis scorul în minutul 33 prin Petrila, după care Sepsi OSK a egalat prin Tudorie în minutul 43. A urmat finalul de repriză, iar lupta s-a reluat după pauză. Tabela a fost închisă de clujeni abia în minutul 82 prin Janga, care a stabilit scorul final și a dat un nou impuls CFR-ului în lupta pentru titlu.

Clujenii au deschis scorul în partida de la Sf. Gheorghe, prin Petrila, așa cum spuneam mai sus, care a înscris printr-un şut de la marginea careului. Gazdele au egalat zece minute mai târziu, în minutul 43, după o pătrundere a lui Tudorie. Jucătorul gazdelor a întors apărarea adversă şi a înscris la colţul lung.

La reluare, Boateng a înscris pentru CFR, la un şut al lui Cristian Manea, dar, după arbitrajul video, golul a fost anulat pentru offside. În cele din urmă, oaspeţii au marcat golul victoriei în minutul 82, prin Janga, la un şut al lui Petrila, respins de portarul Began.

În sezonul regulat, clujenii s-au impus pe teren propriu, 2-1 și au remizat în deplasare, 2-2. Trupa lui Dan Petrescu a mai învins-o pe Sepsi cu 2-1, în play-off.  Însă a mai existat o confruntare între cele două, în semifinalele Cupei României, câștigată de echipa lui Cristiano Bergodi cu 3-0.

Care este situația în clasament

CFR Cluj are 42 de puncte şi ocupă locul al treilea în campionat, iar Sepsi este ultima în play-off, cu 26 de puncte.

Sepsi termină play-off-ul pe poziția a 6-a, iar în cazul în care nu va câștiga finala Cupei României cu Universitatea Cluj, atunci poziția a 4-a din play-off va fi cea care va juca barajul pentru cupele europene cu învingătoarea partidei dintre U Craiova 1948 și FC Voluntari.

Caseta tehnică a meciului

Sepsi: Began - M. Bălașa, Ninaj, M. Tamas, Dumitrescu - I. Gheorghe, N. Păun, J. Rodriguez, R. Varga - Tudorie, Safranko Rezerve: Niczuly - Dimitrov, R. Ispas, Aganovic, E. Papa, F. Junior, C. Matei, Achahbar, Rondon Antrenor: Cristiano Bergodi

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora - Boateng, Cvek - Fica, Birligea, Petrila - Janga Rezerve: Sava - Peteleu, R. Bălan, Țîru, Hoban, Muhar, R. Filip, Yeboah, Maglica Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Sepsi Arena (Sfântu Gheorghe) Arbitru: Sorin Costreie; A1: Valentin Avram; A2: Adrian Vornicu; Arbitru VAR: Iulian Dima; Arbitru AVAR: Vlad Bârleanu