Conference League. Sepsi - Bodo/Glimt, 2-2. Echipa din Sfântu Gheorge a marcat din penalti

Conference League. Sepsi - Bodo/Glimt, 2-2. Echipa din Sfântu Gheorge a marcat din penalti Sepsi, în play-off-ul Conference Legea / Sursă foto: Facebook

Sepsi OSK a încheiat la egalitate joi seara, pe teren propriu, scor 2-2, meciul disputat în compania echipei norvegiene Bodo/Glimt, în manşa tur a play-off-ului pentru grupele Conference League. Ambele goluri ale lui Sepsi au fost înscrise din penalti.

Update. Echipa norvegiană a condus ostilităţile în prima parte a reprizei întâi, când Gronboek şi Gulliksen l-au pus la încercare pe Niczuly. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 19, prin Faris Moumbagna, care a profitat de o pasă a lui Grobboek. Sepsi a egalat în startul reprizei secunde, în minutul 47, când Marius Ştefănescu a fost faultat în careu, iar Isnik Alimi a transformat lovitura de pedeapsă.

Bodo/Glimt a trecut din nou în avantaj, la şutul din afara careului al căpitanului norvegienilor, Patrick Berg, în minutul 67. Gazdele au mai beneficiat de un penalti scos de Roland Varga şi transformat de Cosmin Matei, în minutul 81. Matei s-a accidentat şi a fost înlocuit imediat după executarea loviturii de la 11 metri. Partida s-a încheiat la egalitate şi calificarea se va decide în Norvegia.

Conference League. Sepsi - Bodo/Glimt, 2-2

FK Bodo/Glimt este de două ori campioană a Norvegiei, în sezoanele 2019/2020 și 2020/2021. Lotul nordicilor valorează aproximativ 30.8 milioane de euro, conform Transfermarkt. În același timp, lotul lui Sepsi este estimat la 14.6 milioane de euro.

Știrea inițială. Sepsi Sfântu Gheorghe, în play-off-ul Conference League

Liviu Ciubotariu este concentrat pe meciul echipei sale din play-off-ul Conference League. Antrenorul a analizat adversarii din Norvegia imediat după confruntarea cu Hermannstadt din campionat. Ciubotariu speră ca echipa sa să obțină un rezultat pozitiv, mai ales, pentru că joacă primul meci acasă.

Tehnicianul covăsenenilor a recunoscut că echipa sa poate să fie obosită, dar a subliniat că nu este momentul să se gândească la acest subiect. Ciubotariu a explicat că Sepsi traversează o perioadă dificilă, în care a făcut destul de multe deplasări. Mai mult decât atât, într-o lună și jumătate echipa sa a jucat nu mai puțin de 10 meciuri.

Liviu Ciobotariu antrenorul Sepsi

Antrenorul lui Sepsi crede în șansele echipei sale / Sursă foto: Captura video

„Trebuie să fim concentrați, motivați, să nu ne gândim la această latură și să ne gândim că putem scrie istorie, să ne gândim că jucăm acasă, că putem face o performanță istorică. E clar că au fost multe jocuri, dar până la urmă, va trebui să ne prezentăm foarte bine la meciul de mâine.

Mi-am propus să nu mă mai gândesc la acest lucru. Vreau să rămân cu gândul doar la joc. Rolul meu e să motivez echipa. Nu vreau să mă gândesc ce va fi la meciul următor. Trebuie să fiu concentrat pe acest joc. E adevărat că lucrul ăsta m-a deranjat și m-a bruiat”, a spus Liviu Ciubotariu.

Atuurile norvegienilor de la Bodo Glimt

Antrenorul român a mai adăugat că norvegienii sunt o echipă puternică și foarte bine pregătită din punct de vedere defensiv. De asemenea, Ciubotariu a subliniat că în lotul lui Bodo/Glimt sunt jucători cu experiență pe care i-a studiat în ultimele zile. Tehnicianul lui Sepsi a observat că nordicii ajung destul de repede la poarta adversă și înscriu goluri rapid.

„De partea noastră, suntem motivați, avem entuziasm, jucăm acasă în fața suporterilor. Am înțeles că stadionul va fi plin. Ne dorim să facem un joc bun, până la urmă, reprezentăm România. Vom face tot posibilul să scoatem un rezultat pozitiv, care să ne dea speranțe pentru meciul de la Bodo/Glimt”, a adăugat Ciobotariu.

Asta am discutat cu jucătorii și le-am zis că visul nostru trebuie să fie să mergem cât mai departe în Conference League. Ne dorim acest lucru și suntem foarte motivați. E clar că pe hârtie sunt echipa favorită. Întâlnim o echipă cu un stil diferit față de ce am întâlnit până acum. Nordicii au un alt stil de joc, o echipă disciplinată tactic, care ajunge ușor la poartă”, a mai spus Liviu Ciubotariu în timpul conferinței de presă.