Seara în care fotbalul românesc a rămas fără speranță. FCSB, Craiova și Sepsi, eliminate în mod rușinos

După FCSB și Sepsi, a venit rândul Craiovei să contribuie la cea mai neagră seară din fotbalul românesc. Cele trei echipe nu au reușit să meargă mai departe în detrimentul unor echipe mult inferioare valoric. Doar pe hârtie.

FCSB, Sepsi și Universitatea Craiova. Cele trei echipe care au reușit să păteze într-o singură seară ceea ce au făcut strămoșii noștri în fotbal timp de mai multe decenii.

După ce FCSB și Sepsi au pierdut calificarea la loviturile de departajare, și Universitatea Craiova a fost eliminată din Europa Conference League. Olteanii au terminat la egalitate cu echipa albaneză KF Laci, 0-0, joi seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al competiţiei.

Universitatea fusese învinsă cu 1-0 în prima manşă.

Meciul de debut al antrenorului Laurenţiu Reghecampf nu a fost de bun augur, echipa fiind dominată o bună bucată de timp în prima repriză. Alb-albaştrii au jucat mai bine în repriza a doua, au dominat insistent pe final, dar nu au reuşit să înscrie golul care să ducă măcar partida în prelungiri, fiind lipsiţi şi de şansă.

Singura ocazie a gazdelor în prima repriză a fost una uriaşă, bosniacul Koljic ratând singur cu portarul (36).

Albanezii au legat mai bine jocul, graţie organizării şi tehnicii superioare, reuşind chiar să îşi creeze câteva ocazii. Roganovic (8) a tras de la distanţă, dar mingea a fost prinsă de Lazar, Malota (22) a ratat o situaţie mare, trimiţând pe lângă poartă din 3 metri, iar Mazrekaj (24) a executat bine o lovitură liberă de la 22 de metri, dar balonul a fost reţinut de Lazar.

Universitatea construit lent şi previzibil, astfel că ocaziile au întârziat să apară şi după pauză. Laci a avut prima oportunitate, dar Lazar a prins şutul de la distanţă al lui Mazrekaj (70).

Micuţul Gustavo a avut o ocazie decentă (78), lovind balonul cu capul de la 11 metri, apoi Cîmpanu (86) a şutat de la 30 de metri, dar Sherri a respins. Fedele a prins un şut bombă de la 40 de metri, dar mingea a lovit bara, iar apoi a ieşit în corner din Sherri (90+1). Ultima oportunitate a craiovenilor a fost o lovitură liberă de la 18 metri (90+3), dar Nistor a trimis pe lângă ţintă.

Universitatea a părăsit prematur competiţiile europene pentru al doilea sezon consecutiv.

Universitatea Craiova - KF Laci 0-0 Craiova, Stadion ''Ion Oblemenco'' Europa Conference League - turul al doilea preliminar (manşa a doua) În prima manşă: 0-1.

Au evoluat echipele: Universitatea Craiova: 1. David Lazar - 18. Ştefan Vlădoiu, 25. Valerică Găman, 23. Marius Constantin, 5. Bogdan Vătăjelu (14. Reagy Ofosu, 60) - 16. Dan Nistor, 6. Vladimir Screciu (8. Alexandru Mateiu, 69), 15. Ovidiu Bic (28. Alexandru Cîmpanu, 46) - 22. Gustavo Vagenin (21. Matteo Fedele, 85), 19. Elvir Koljic (20. Jovan Markovic, 69), 11. Nicuşor Bancu (căpitan). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf. Rezerve neutilizate: 13. Mirko Pigliacelli, 31. Denis Rusu - 4. Mihai Bălaşa, 24. Alexandru Mărieş, 27. Vasile Constantin, 33. Mihai Căpăţînă, 39. Ionuţ Mitran. Laci: 1. Alen Sherri - 4. Marko Roganovic, 13. Renato Malota, 55. Aleksandar Ignjatovic (căpitan), 23. Bashkim Velija - 6. Juljan Shehu, 10. Regi Lushkja, 21. Ardit Deliu (31. Arber Deliu, 90+7) - 99. Dejan Zarubica (8. Klinti Qato, 87), 14. Mentor Mazrekaj (95. Iljasa Zulfiji, 90+7), 20. Saliou Guindo (7. Fatmir Prengaj, 90+2). Antrenor: Shpetim Duro. Rezerve neutilizate: 98. Mario Dajsinani - 19. Arber Bytyqi, 22. Henri Sulovari, 33. Renato Ziko.

Arbitru: Mattias Gestranius; arbitri asistenţi: Mikko Alakare, Veli-Matti Leppanen; arbitru de rezervă: Joni Hyytia (toţi din Finlanda) Cartonaşe galbene: Velija (10), Bic (21), Shehu (67), Zarubica (82), Mazrekaj (90+3).