Se cunoaște și cea de-a doua finalistă a Ligii Europa. A fost măcel în Germania

A fost una dintre cele mai dezechilibrate semifinale ale ultimilor ani în cupele europene.

Cu programul dat peste cap din cauza întreruperii prelungite provocate de pandemie, Liga Europa și-a stabilita finalistele. Astfel, după ce spaniolii de la FC Sevilla au trecut de englezii de la Manchester United, scor 2-1, luni seară, a venit rândul italienilor de la Inter Milano și a ucrainenilor de la Sașhtior Donețk să lupte pentru un loc în marele act.

Partida n-a avut istoric și Inter s-a impus în fața „minerilor” cu scorul de 5-0. Pe ESPRIT arena din Dusseldorf, scorul de fost deschis de Lautaro Martinez în minutul 19. Până la pauză nu s-a mai marcat, astfel că milanezii au intrat cu avantaj minim la vestiare. Șahtior nu a avut replică nici în partea a doua a semifinalei și a fost umilită de adversară.

Danilo D'Ambrosio a dus scorul la 2-0, în minutul 64, Lautaro Martinez a realizat „dubla” în minutul 74, iar Romelu Lukaku a punctat și el în minutele 78 și 83. Presa din Peninsulă a primit cu mare entuziasm succesul formației antrenate de Antonio Conte.

„Inter este o minune: a copleșit-o pe Shakhtar cu 5-0 prin LuLa. Vineri finala, contra celor de la Sevilla, la Koln”, au scris ziariștii de la „Gazzetta dello Sport”.

„Conte zboară în finala cu Sevilla”, au notat și cei de la „Corriere dello Sport”.

FC Sevilla și Inter vor lupta, vineri, de la ora 22.00, la Koln, pentru trofeul Ligii Europa, cel de-al doilea ca importanță în competițiile intercluburi din Europa. Italienii au înregistrat ultimul succes major în cupele europene în anul 2010, atunci când au câștigat Liga Campionilor, după ce au trecut de Bayern Munchen, scor 2-0. Inter are în palmares trei trofee ale Cupei UEFA, actuala Liga Europa: 1991, 1994 și 1998.

De partea cealaltă, FC Sevilla este o mare specialistă a acestei competiții. Spaniolii au câștigat trofeul în anii 2006 și 2007 (Cupa UEFA), apoi au reușit să pună monopol pe Liga Europa în 2014, 2015 și 2016.