Evenimentul Zilei > Sport > România, umilită la Mondialul de Handbal. „Tricolorele” au fost puse la podea de Suedia

România a fost umilită de Suedia, în faza Grupelor Principale, după ce a pierdut cu scorul de 22-34.

Naționala feminină de handbal a fost zdrobită, astăzi, la Campionatul Mondial din Japonia. Elevele lui Tomas Ryde au întâlnit Suedia și au cedat cu scorul de 22-34, după ce la pauză nordicele au condus cu 14-9.

În minutul 4, suedezele conducea cu cu scorul de 0-4. Cristina Neagu a ratat o lovitură de la 7 metri, iar primul gol marcat de România a venit în minutul 7. La jumătatea primei reprize, tabela de marcaj consemna egalitate, scor 6-6, apoi echilibrul s-a rupt definitiv.