România, sub un nou val de praf saharian. Zonele afectate
- Mădălina Sfrijan
- 22 martie 2025, 20:37

România va fi lovită de un nou val de praf saharian. Conform ANM, acesta provine din nordul Africii și va ajunge în sud-estul Europei. În intervalul 23 - 27 martie, valul de praf va afecta sudului României.
Un nou val de praf saharian
Meteorologii spun că depunerile de praf vor fi vizibile în timpul precipitațiilor. Harta Copernicus arată că fenomenul va afecta România începând de luni.
„Circulația predominant sud-vestică a aerului va favoriza avansul dinspre nordul Africii a unei mase de aer încărcate cu particule de praf de origine sahariană către sud-estul Europei și deasupra sudului României”, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie.
România a mai fost afectată de acest fenomen
Pe 10 martie, un val de praf saharian adus de o din nordul Africii. Fenomenul a fost asociat cu un flux de aer cald, ceea ce a contribuit la menținerea unor temperaturi ridicate pentru această perioadă a anului.

Căldură. Sursa foto: Arhiva EVZ
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a precizat că, între 10 și 12 martie, circulația aerului din zona sudică a facilitat pătrunderea unei mase de aer tropical provenind din Deșertul Sahara către sud-estul Europei, inclusiv România.
„Acest praf, compus din particule fine de nisip și minerale, este ridicat de vânturile puternice din nordul Africii și purtat mii de kilometri peste Mediterana, ajungând până la noi”, preciza Elena Mateescu.
Un nou val de praf saharian va intra în România
Potrivit directorului ANM, praful saharian apare primăvara.
„Fenomenul nu este unul nou, România fiind afectată anterior de valuri de praf saharian, precum în aprilie 2024 sau februarie 2021. Totuși, de fiecare dată, acesta surprinde prin efectele sale vizibile. În primăvară, astfel de transporturi de praf sunt mai frecvente datorită vânturilor intense din Sahara”, a adăugat meteorologul.
Praful saharian se formează în regiunile aride ale Saharei, când vânturile puternice ridică particule de nisip și praf în atmosferă. Acestea pot călători pe distanțe lungi, ajungând în Europa, inclusiv în România, prin intermediul curenților de aer.